Partnerzy portalu

Premier: Program Inwestycji Strategicznych to strumień pieniędzy, który trafi do każdego regionu Polski

  • PAP
  • 29 października 2021 - 17:32
Program Inwestycji Strategicznych to strumień pieniędzy, który trafi do każdego regionu Polski i napędzi turbiny rozwoju, to potężne, wielomiliardowe środki przeznaczone na inwestycje publiczne - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek, w cotygodniowym podcaście.

Premier Morawiecki mówił o korzyściach jakie Polski Ład ma przynieść małym i średnim miejscowościom, podkreślił, że chodzi o to, żeby standard życia w Polsce - niezależnie od tego, gdzie się mieszka - podnosił się.

Dodał, że bez konkretnych decyzji i wsparcia zasypywanie podziałów i nierówności pozostanie tylko szlachetną ideą. "I my w ramach Polskiego Ładu takie konkretne rozwiązania ostatnio zaproponowaliśmy, po raz pierwszy po 1989 roku jednostki samorządu terytorialnego skorzystają z rządowego wsparcia inwestycyjnego w takiej skali" - mówił premier nawiązując do Programu Inwestycji Strategicznych.

Szef rządu wskazywał, że degradacja sporej części mniejszych miejscowości zaczęła się od zamykania lokalnych zakładów przemysłowych u progu transformacji ustrojowej.

"Donald Tusk i inni uczniowie Balcerowicza hołdowali modelowi rozwoju, na który w języku technicznym mówi się polaryzacyjno-dyfuzyjny model rozwoju Polski. Ale można to nazwać prościej, chodziło o taki model rozwoju, w którym inwestuje się tylko w metropolie, a pozostaje miejscowości grzeją się w promieniach tych gigantów" - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że taki model kompletnie się nie sprawdził i bogaci są jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi. Mówił, że są gminy, w których w ciągu ostatnich 30 lat nie zrealizowano ani jednej inwestycji.

"Od 2015 roku konsekwentnie to zmieniamy i zmieniliśmy paradygmat rozwoju na taki, który po prostu służy mieszkańcom całej Polski. A teraz czas na kolejny rozdział, czas na Polski Ład, czas na Program Inwestycji Strategicznych" - podkreślił premier.

Powiedział, że "obecna skala wsparcia dla samorządów nie ma precedensu w najnowszej historii".

Premier mówił, że Program Inwestycji Strategicznych "to strumień pieniędzy, który trafi do każdego regonu Polski i napędzi turbiny rozwoju, potężne, wielomiliardowe środki przeznaczone na inwestycje publiczne między innymi drogi, mosty, szkoły, szpitale, kanalizacje, parki, sieć telekomunikacyjną" - wymieniał.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że teza, że rząd finansuje "PiS-owskie samorządy to kompletna bzdura" i wystarczy spojrzeć na listę dofinansowanych projektów. Zaznaczył, że wsparcie otrzymają m.in. inwestycje w Warszawie. "Program Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu to nie jest fundusz partyjny, ale odpowiedz na konkretne potrzeby mieszkańców" - podkreślił.

Przekazał, że w tym tygodniu rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu na projekty z rządowego funduszu Polski Ład. "Maszyna ruszyła, już wkrótce zacznie się jak to mówią, ruch w interesie (...). Dofinansowanie otrzyma ponad 4 tys. projektów i 2785 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski, w sumie prawie 24 mld zł" - podkreślił Morawiecki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!