Partnerzy portalu

Prezes BGK: zwiększamy możliwości inwestycyjne samorządów

Zwiększamy możliwości inwestycyjne samorządów w bardzo ważnym okresie: w okresie kryzysu - mówiła w Krakowie prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Jak podkreśliła w pierwszej pilotażowej edycji Programu Inwestycji Strategicznych do samorządów trafi 23,8 mld zł, a wkrótce ruszy nabór do drugiej edycji tego programu.
  • Prezes BGK poinformowała, że w pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych wpłynęło 8 tys. wniosków na łączną kwotę 93 mld zł.
  • Ostatecznie dla samorządów w całej Polsce w pierwszym naborze przeznaczono 23,8 mld zł na 4 tys. inwestycji.
  • Samorządy z Małopolski otrzymają w ramach Programu Inwestycji Strategicznych - w pierwszym naborze - 1 mld 915 mln zł.

"Prawie 24 mld zł to tyle, ile na inwestycje samorządy wydały przez cały 2016 rok" - mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka. "Zwiększamy możliwości inwestycyjne samorządów w bardzo ważnym okresie: w okresie kryzysu. Z każdego kryzysu dzięki inwestycjom publicznym można wyjść i przenieść gospodarkę na tory właściwego rozwoju" - podkreśliła.

Na przełomie listopada i grudnia ma ruszyć drugi nabór wniosków.

Jak podkreśliła prezes BGK także pilotażowy, bo cały czas jest on doskonalony. Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że w kolejnym naborze samorządy również będą mogły złożyć trzy wnioski, a najwyższy priorytet będzie miał dofinansowanie na poziomie 95 proc. wartości inwestycji. W drugim naborze będzie też dodatkowy program kierowany do gmin, w których znajdowały się Państwowe Gospodarstwa Rolne. "Te tereny będą mogły złożyć dodatkowe dwa wnioski, a dofinansowanie sięgnie 98 proc. wartości inwestycji" - powiedziała.

Czytaj też: Drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych. Znamy datę i priorytety

Samorządy z Małopolski otrzymają w ramach Programu Inwestycji Strategicznych - w pierwszym naborze - 1 mld 915 mln zł.

Jak mówił podczas konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych to "rozwiązanie systemowe, które wspomoże realizację kluczowych inwestycji nie tylko w dużych ośrodkach miejskich takich jak Kraków, ale także w małych gminach, gdzie od lat inwestycje odkładano".

"Dzięki temu programowi, któremu patronuje Bank Gospodarstwa Krajowego samorządy w Małopolsce będą mogły zrealizować inwestycje w wysokości prawie 2 mld zł. To ogromne wyzwanie, ale i szansa" - ocenił wojewoda.

Podkreślił, że spotkanie, które w poniedziałek zorganizowano w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim z samorządami ma służyć omówieniu wszelkich kwestii formalnych związanych z przetargami, tak by mogły one jak najlepiej przygotować się do inwestycji i sprawnie je przeprowadzić. "Nigdy wcześniej nie było dofinansowania rzędu 95 proc." - podkreślił Kmita.

Przedsięwzięć, które w Małopolsce otrzymały wsparcie jest ponad 270, to m.in. te związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, budową dróg, chodników, oświetlonych przejść dla pieszych, modernizacją źródeł ciepła, gospodarowaniem odpadami i inwestycje społeczne. Dofinansowane zostaną m.in. budowa Krakowskiego Centrum Muzyki, hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Wieliczce czy przedszkola i żłobka w Świątnikach Górnych.

Posłanka Urszula Rusecka (PiS) podkreśliła, że Polski Ład to sposób na wyjście z kryzysu post pandemicznego. Jak podkreśliła realizowane inwestycje są "bardzo blisko mieszkańców" i są to zadania bardzo im potrzebne.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!