Partnerzy portalu

Prezydent Warszawy z absolutorium za wykonanie budżetu za 2016 roku. PiS: "Najgorszy rok Gronkiewicz-Waltz"

Rada Warszawy głosami radnych PO udzieliła prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz absolutorium za wykonanie budżetu za 2016 r. Przeciw byli opozycyjni radni z PiS, którzy krytykowali prezydent za niski poziom wykonania inwestycji i zmarginalizowanie "afery reprywatyzacyjnej".
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Miasto zanotowało 166 mln zł ponadplanowych dochodów. Ogółem zaplanowane dochody zrealizowano na poziomie 101,1 proc.

• Wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS) powiedział w imieniu swojego klubu, że 2016 r. był najgorszym rokiem rządów Gronkiewicz-Waltz z uwagi na niski poziom wykonania inwestycji w stosunku do planu pierwotnego.

Za udzieleniem Gronkiewicz-Waltz absolutorium głosowało 34 radnych, przeciw było 22, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Prezydent stolicy podkreśliła, że stabilną sytuację finansową miasta potwierdzają oceny ratingowe - agencji Moody's i Fitch. Dodała, że informacje o budżecie za 2016 r. pozwalają jej "z pełnym przekonaniem" wystąpić do rady miasta o przyjęcie sprawozdania i udzielenia jej absolutorium.

Wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS) powiedział w imieniu swojego klubu, że 2016 r. był najgorszy rokiem rządów Gronkiewicz-Waltz z uwagi na niski poziom wykonania inwestycji w stosunku do planu pierwotnego. "Zeszliśmy tutaj do poziomu 50 proc." - zauważył Figura.

Według niego "w zasadzie kompletnie zmarginalizowany został temat afery reprywatyzacyjnej" w wystąpieniu Gronkiewicz-Waltz. "Wydaje się, że tego w ogóle nie było, że Warszawa nie doświadczyła ogromnej kompromitacji samorządu, gdzie dziesiątki milionów złotych przeciekały przez palce, były ubytkiem majątku miasta" - podkreślił radny PiS

Zarówno on, jak i Oskar Hejka (PiS) zachęcali Gronkiewicz-Waltz do stawienia się przed komisją weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji.

Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że nie stawi się przed komisją, ponieważ jest ona - jak stwierdziła - niekonstytucyjna. Jak oceniła, może być rozproszona sądowa kontrola, która to sprawdzi. Według prezydent komisja weryfikacyjna została stworzona specjalnie dla niej. "Jest to absolutnie lex Waltz, które jest niekonstytucyjne" - podkreśliła.

Paulina Piechna-Więckiewicz (niezrzeszona) zapowiedziała, że będzie głosować przeciw udzieleniu absolutorium również ze względu na niski poziom wykonania inwestycji.

Informację o realizacji budżetu za 2016 r. oprócz Gronkiewicz-Waltz przedstawił także skarbnik miasta Mirosław Czekaj.

Dochody miasta w 2016 r. wyniosły 14 mld 722 mln zł, w tej kwocie dochody bieżące to 13 mld 817 mln zł, a majątkowe - 905 mln zł.

Tradycyjnie najwięcej pieniędzy do kasy miasta wpłynęło z podatków PIT - 4 mld 639 mln zł. Na drugim miejscu są wpływy z subwencji i dotacji z budżetu państwa - 2 mld 986 mln zł. Trzecia pozycja pod względem wysokości to dochody z mienia m.st. Warszawy - 1 mld 270 mln zł.

Miasto zanotowało 166 mln zł ponadplanowych dochodów. Ogółem zaplanowane dochody zrealizowano na poziomie 101,1 proc.

Wydatki stanowiły 13 mld 790 mln zł; zrealizowano jest na poziomie 94,8 proc. planu, czyli o 762 mln zł mniej niż pierwotnie planowano. Zdecydowaną większość przeznaczono na wydatki bieżące - 12 mld 493 mln zł, na wydatki majątkowe miasto przekazało 1 mld 297 mln zł.

Największe wydatki ogółem, czyli łącznie bieżące i inwestycyjne, przeznaczono na: komunikację zbiorową - 3 mld 624 mln zł; edukację - 3 mld 539 mln zł; pomoc społeczną - 1 mld 736 mln zł; ład przestrzenny i gospodarowanie nieruchomościami - 1 mld 216 mln zł; administracja i obsługa mieszkańców - 1 mld 20 mln zł.

Największe wydatki inwestycyjne przeznaczono na: II linię metra - 197 mln zł; budowę hali postojowej STP Kabaty - 52,1 mln zł; budowa Trasy Świętokrzyskiej - 51,7 mln zł; zagospodarowanie nadbrzeży Wisły - 34,8 mln zł; rozbudowa ulic Żegańskiej i Zwoleńskiej - 33,9 mln zł.

Bilans dochodów i wydatków oznacza nadwyżkę w wysokości 932 mln zł. Zadłużenie miasta na koniec ub, roku wyniosło 5 mld 677 mln zł, co oznacza, że poziom zadłużenia w relacji do dochodów wyniósł ponad 38 proc. przy wewnętrznym limicie ustalonym na 55 proc.

W 2016 r. Warszawa przekazała tytułem tzw. janosikowego 792 mln zł. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!