Partnerzy portalu

Projekt ustawy dot. cmentarzy wyeliminuje patologie w branży

Projekt ustawy dot. cmentarzy wprowadza rozwiązania, które pozwolą na uporządkowanie branży funeralnej i wyeliminowanie patologii oraz szarej strefy - wskazała Polska Izba Branży Pogrzebowej. Jak wskazano, ważne, by pochówek realizowały rzetelne firmy zatrudniające pracowników na etatach.
  • Według prezesa PIBP Roberta Czyżaka ważne jest, by pochówek realizowały rzetelne firmy, posiadające odpowiednie zaplecze i zatrudniające pracowników na etatach.
  • Czyżaka dziwi, że niektóre organizacje branżowe "nieobiektywnie oceniają" projekt ustawy, która, jak ocenił, jest dobra i potrzebna jak najszybciej.
  • Izba zwróciła uwagę, że wprowadzenie w życie nowych przepisów ma poprawić funkcjonowanie firm pogrzebowych oraz sposób postrzegania ich przez społeczeństwo.

Chodzi o projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych przygotowany przez pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci, który przeszedł niedawno etap konsultacji społecznych.

Jak zwróciła uwagę w stanowisku Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIBP), projekt "wprowadza bardzo wiele zasadnych rozwiązań, które pozwolą na uporządkowanie branży funeralnej i wyeliminowanie patologii oraz szarej strefy". Prezes PIBP Robert Czyżak wyraził nadzieję, że nowa ustawa wejdzie w życie nie później niż 1 stycznia 2022 r.

Według niego ważne jest, by pochówek realizowały rzetelne firmy, posiadające odpowiednie zaplecze i zatrudniające pracowników na etatach. - Dobre i potrzebne zmiany to m.in. elektroniczna karta zgonu, ponoszenie przez cmentarze pełnej odpowiedzialności za szkody powstałe na cmentarzach, określenie sposobu działania domów pogrzebowych czy zasad funkcjonowania krematoriów - ocenił. Dodał, że powstanie specjalnych rejestrów wzmocni kontrolę oraz bezpieczeństwo w branży, eliminując szarą strefę.

Czyżaka dziwi, że niektóre organizacje branżowe "nieobiektywnie oceniają" projekt ustawy, która, jak ocenił, jest dobra i potrzebna jak najszybciej. Dodał, że wygląda to tak, "jakby chciały utrzymać patologiczne zjawiska w branży".

Czytaj też: Nośmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno. Nie ma obowiązku, ale jest rozsądek

Izba zwróciła uwagę, że wprowadzenie w życie nowych przepisów ma poprawić funkcjonowanie firm pogrzebowych oraz sposób postrzegania ich przez społeczeństwo. - Zmierzamy w kierunku, aby zawód przedsiębiorcy pogrzebowego był zawodem zaufania publicznego - tak, aby wykonywane przez nas czynności związane z pochówkiem nie budziły niepotrzebnych emocji, a rodziny miały poczucie spokoju i bezpieczeństwa ze strony przedsiębiorcy pogrzebowego, któremu powierzają w opiekę ciało swojej bliskiej osoby - zaznaczył Czyżak.

Jako istotny wskazał też m.in. zapis mówiący o lokalizacji przedsiębiorstwa pogrzebowego czy krematorium. Chodzi o to, jak wyjaśnił, "by uniknąć sytuacji, z jakimi mamy dziś do czynienia - a mianowicie pozwolenie na działalność zakładów pogrzebowych w samym środku osiedli mieszkaniowych".

Izba uznała też za zasadne wprowadzenie centralnych rejestrów osób zmarłych. - Jako praktyk wiem, z jakimi wątpliwościami i pytaniami zwracają się do mnie osoby organizujące pochówek - dodał Czyżak. Zwrócił uwagę, że projekt zakłada m.in. system dodatkowego zabezpieczenia i znakowania materiałem odpornym na spalanie prochów ludzkich powstałych w wyniku kremacji.

- Pojawi się również jednolity druk certyfikatów kremacji obowiązujący w całym kraju - zaznaczył. Dodał, że kremacja zwłok to nieodwracalny proces i "ważnym jest to, aby rodziny osób zmarłych nie miały wątpliwości co do autentyczności prochów, jakie otrzymują"; oraz to, by w centralnych rejestrach znajdowała się informacja dotycząca miejsca oraz czasu dokonania kremacji oraz miejsca złożenia urny z prochami.

Izba wskazała też na zapis dot. przewozu osób zmarłych zza granicy. Wyjaśniono, że obecnie firmy transportujące trumny ze zwłokami są zobligowane do dokonywania odpraw konsularnych w polskich placówkach dyplomatycznych oddalonych nawet o kilkaset kilometrów od miejsca zgonu, co "generuje niepotrzebne koszty, które w konsekwencji ponosi rodzina osoby zmarłej". Zwrócono uwagę, że projekt ustawy zakłada, iż do sprowadzenia trumny ze zwłokami lub urny z prochami wymagane będzie ze strony polskiej jedynie zezwolenie z właściwego starostwa lub urzędu miejskiego.

PIBP stoi na stanowisku, aby miejscem pochówku był cmentarz - by uniknąć sytuacji takich, jak np. w Czechach, gdzie urny z prochami często znajdują się po kilku latach na wysypiskach śmieci. Izba przypomniała, że w Polsce wypłacany jest zasiłek pogrzebowy na podstawie wniosku i potwierdzenia o miejscu pochówku. "Rozumieć należy to wprost, że rodzinom osób, które nie zostały pochowane na cmentarzu, nie jest wypłacany ów zasiłek" - wskazano.

W ocenie Czyżaka, sytuację poprawi też powołanie instytucji koronera, która funkcjonuje już w kilku krajach europejskich - m.in. w Wielkiej Brytanii.

Polska Izba Branży Pogrzebowej jest izbą branżową, która skupia ponad 300 podmiotów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!