Partnerzy portalu

Projekt uszczelniający opodatkowanie gruntów kolejowych wraca do komisji

  • PAP
  • 17 listopada 2021 - 09:58
Projekt uszczelniający opodatkowanie gruntów kolejowych wraca do komisji. We wtorek podczas drugiego czytania w Sejmie zgłoszono do niego poprawki.
  • Chodzi o sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej dotyczące dwóch projektów zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - rządowego i senackiego.
  • Oba mają doprecyzować zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów kolejowych, przy czym jako wiodący przyjęto projekt rządowy.

Według uzasadnienia projektu rządowego nowelizacja ma wyeliminować nadużycia i uszczelnić system zwolnień od podatku od nieruchomości w sytuacji wykorzystywania gruntów kolejowych do prowadzenia działalności w obszarze niezwiązanym z kolejnictwem.

Według relacji posła sprawozdawcy Szymona Pogody (PiS) komisje wprowadziły do projektu dwie poprawki: jedną o charakterze technicznym, a drugą - przesuwającą termin wejścia w życie przepisów z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2022 r. Jednocześnie dodano artykuł przewidujący, że przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania terminali towarowych wejdą w życie rok później, czyli 1 stycznia 2023. Pogoda podkreślał, że poprawkę tę przyjęto jednogłośnie, "ponad podziałami politycznymi".

Omawiając sprawozdanie komisji, także pozostali przedstawiciele klubów zgodnie podkreślali, że prace nad projektem odbywały się ponad politycznymi podziałami i "w duchu współpracy".

Mariusz Trepka (PiS) wskazał również, iż wejście w życie regulacji zwiększy wpływy do budżetów gmin, toteż - jak zapowiedział - jego klub poprze projekt.

Z kolei Zofia Czernow (KO) podkreślała, że w trakcie prac komisji udało się poprawić projekt i uzyskać częściowy kompromis. "Luka podatkowa w podatku od nieruchomości zostanie zniesiona. To wielka ulga i radość w samorządach, bo 200 mln zł wpłynie do samorządów i będzie wykorzystane do finansowania pilnych zadań" - mówiła. Wyraziła też żal, iż projektem nie zajmowała się komisja finansów, co - w jej ocenie - nie pozwoliło należycie przeanalizować zaproponowanych zwolnień podatkowych.

Czernow zaznaczyła, że wcześniejszy termin wprowadzenia w życie przepisów będzie możliwy, jeśli ustawą szybko zajmie się Senat i uzyska ona podpis prezydenta. Zgłosiła ona także w imieniu swojego klubu poprawkę dotyczącą zwolnienia z opodatkowania infrastruktury nieczynnej - KO proponuje, by zamiast bezterminowo obowiązywało ono przez pięć lat.

Robert Obaz (Lewica) również podkreślał, iż dzięki zmianom w przepisach zyskają budżety samorządów, które straciły poważne kwoty wskutek luk w ustawie z 2016 r. Deklarował, że jego klub zagłosuje za ustawą i liczy na szybkie przejście przez projekt ścieżki parlamentarnej.

Podobnie Krzysztof Paszyk (Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści) chwalił rozwiązania uszczelniające przepisy podatkowe oraz zgodną współpracę posłów nad projektami. "Jesteśmy dzisiaj zdeterminowani jako klub, aby tę pracę zakończyć w bardzo pozytywny sposób" - powiedział.

Z kolei Mirosław Suchoń z Polski 2050 zaznaczył, że procedowany projekt łączy przepisy zaproponowane przez rząd oraz Senat. Zwrócił uwagę, że przyspieszenie wejścia w życie przepisów jest dobrym krokiem, gdyż zakończy uprzywilejowanie podatkowe podmiotów korzystających z luki w przepisach.

Uczestniczący w posiedzeniu wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel ocenił, że galerie handlowe działające na terenach kolejowych już w tej chwili płacą podatki od nieruchomości. Podkreślał też, że luka podatkowa wynikała nie ze sformułowania przepisów, a ich interpretacji dokonanej przez sądy administracyjne.

Według autorów projekt doprecyzowuje zakres zwolnienia z podatku, wiążąc go z udostępnianiem infrastruktury kolejowej oraz obiektów infrastruktury usługowej. Jednocześnie wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości w przypadku gruntów lub ich części zajętych na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności innej niż związana z wykonywaniem zadań zarządcy infrastruktury lub świadczeniem usług przez operatora obiektu infrastruktury usługowej.

Projekt zwalnia terminale towarowe - jako obiekty infrastruktury usługowej - z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ale wyłącznie w zakresie części przeznaczonej do prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług przewoźnikom kolejowym.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!