Partnerzy portalu

Przecław: Chcą budować ośrodek kultury w PPP

Radni w Przecławiu przyjęli uchwałę dotyczącą budowy i sposobu finansowania Gminnego Ośrodka Kultury. Obiekt początkowo miał powstać ze środków gminnych i dofinansowania zewnętrznego. Jednak ze względu na ich brak w najbliższych latach - placówka ma być wybudowana na zasadach partnerstwa publiczno - prywatnego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Najważniejszą uchwałą ostatniej (26 września) sesji w Przecławiu było podjęcie działań zmierzających do realizacji przedsięwzięcia publiczno-prywatnego. Uchwała ma charakter intencyjny i upoważnia wójta do podjęcia działań w kierunku przygotowania przedsięwzięcia budowy Gminnego Ośrodka Kultury w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jest to jedna z form realizacji zadań publicznych, która ma nie tylko przyśpieszyć, ale i w ogóle pozwolić na jej realizację. Budowa Domu Kultury bez dofinansowania zewnętrznego, jest obecnie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu i wydłużyłaby realizację tego zadania. Przed gminą obecnie stoją pilniejsze zadania budowy m.in. dużego przedszkola w Przecławiu, dróg, chodników czy sieci wodno-kanalizacyjnych, które mocno obciążają budżet w kolejnych latach.

Na poprzedniej sesji, która odbyła się 5 września, radni obejrzeli prezentację realizacji takiej inwestycji na zasadach publiczno - prywatnych. Przyjęto formułę BTL - czyli Buduj - Przekaż - Dzierżaw z piętnastoletnim okresem spłaty.

Firma prywatna wybrana na zasadach przetargu miałaby z własnych środków wybudować cały obiekt wraz z infrastrukturą. Następnie przez cały okres otrzymywać rekompensatę za zaangażowany kapitał w budowę oraz czerpać pożytki w tym okresie z eksploatacji obiektu. Po 15 latach placówka wraz z ostatnią ratą płatności miałaby przejść na własność gminy.

Gminny Ośrodek Kultury w Przecławiu będzie podzielony na część kulturalną i rekreacyjną. W pierwszej części znajdzie się wielofunkcyjna sala widowiskowo-konferencyjna wraz ze sceną i zapleczem, hall, szatnie, łazienki i toalety. W części sportowo rekreacyjnej znajdziemy basen z jacuzzi, solarium, saunę, salę fitness, siłownię oraz zaplecze techniczne. Na piętrze znajdą się sale do prowadzenia zajęć plastycznych, muzycznych i komputerowych. Przy budynku od strony drogi krajowej 13 będą tereny zielone i liczne miejsca parkingowe. Za budynkiem korty tenisowe, boisko do siatkówki i koszykówki oraz tereny zielone i alejki spacerowe. Na końcu działki zarezerwowano miejsce na wybieg dla psów z torem przeszkód.

Koszt budowy wyniesie około 20 mln zł, ale kosztorys przed ogłoszeniem przetargu musi mieć nie więcej niż pół roku. Stąd kwota jeszcze nie jest znana do końca i poznana zostanie w dniu ogłoszenia przetargu po jego aktualizacji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!