Przeleciał ptaszek i po inwestycji. Gminy chcą sensownej ochrony przyrody

Na obszarach Natura 2000 jest już położonych 1,7 tys. z prawie 2,5 tys. gmin w Polsce (Fot. PAP/Lech Muszyński)
- Jesteśmy za ochroną przyrody. Jednak przepisy są tak absurdalne, że hamują w naszych miejscowościach nawet rozwój turystyki. Przyjezdni korzystają z pięknych okolic, a nam zamiast dochodów zostają worki śmieci - irytują się samorządowcy w małych gminach z obszarów Natura 2000.
- Położenie gminy na obszarze Natura 2000 nie wyklucza realizowania inwestycji, ale w praktyce odstrasza wielu przedsiębiorców.
- - Przepisy są takie, że na obszarze Natura 2000 można bez decyzji środowiskowej zbudować kompostownię odpadów, ale farmy fotowoltaicznej czy domu mieszkalnego już nie - mówi Teresa Fryszkiewicz, wójt gminy Garbatka-Letnisko.
- - Wpływów z turystyki praktycznie nie mamy, choć turyści do nas przyjeżdżają. Zamiast dochodów zostają nam worki pełne śmieci - stwierdza Mieczysław Drożdżyński, wójt Wijewa.
- Dlaczego tak się dzieje? - Ponieważ cały czas ograniczają nas dziwne przepisy związane z obszarem Natura 2000, które sprawiają, że nasze piękne okolice pod względem inwestycyjnym nie są aktywne - dodaje Drożdżyński.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE13
-
Kamil Szczepka
2023-08-18 19:31:27
Wykonuję ekspertyzy i inwentaryzacje przyrodnicze pod małe inwestuje (domy) i duże (np. farmy fotowoltaiczne). Zapraszam - Kamil Szczepka Okiem Przyrodnika.
-
Mieszko
2023-07-05 09:11:24
Rock72 - ale o czym Ty piszesz? Jak ma się złoża to się je eksploatuje, jak ma się grunty rolne to też się je odpowiedzialnie eksploatuje, albo kończy jak pustynniejąca Hiszpania, a jak ma się pełnoprawny teren pod zabudowę mieszkaniową, i to jeszcze nie gdzieś w puszczy czy na moczarach, tylko norm... rozwiń
-
Kuba
2023-06-01 13:58:00
Z hitów rdos: do prawidłowej oceny należy wykonać kontrole terenowe co tydzień we wszystkich okresach fenologicznych. Działka o powierzchni 10 ha, czyli jakieś 60 kontroli. Inny przykład to: proszę nanieść na mapę wszystkie stanowiska skowronka. Jeszcze inny to: nie wykonano kontroli terenowej aktyw... rozwiń