Partnerzy portalu

Racibórz: Radni zdecydują o utworzeniu parku kulturowego w starym centrum miasta

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 18:13
Po blisko dwóch latach przygotowań, 24 listopada radni Raciborza podejmą decyzję w sprawie utworzenia parku kulturowego w zabytkowym centrum tego ok. 50-tysięcznego miasta. Wtorek 9 listopada będzie ostatnim dniem zgłaszania uwag i pytań do projektu stosownej uchwały

Park kulturowy to jedna z czterech ustawowych form ochrony zabytków. Decyzję o jego utworzeniu może podjąć lokalny samorząd, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z charakterystycznymi dla miejscowej tradycji zabytkami.

Na terenie parku kulturowego lub jego części mogą być wprowadzone zakazy i ograniczenia dotyczące np. umieszczania tablic, napisów czy ogłoszeń reklamowych, a także zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury. W Raciborzu na dostosowanie się do nowych zasad właściciele, zarządcy i użytkownicy nieruchomości będą mieli rok od ogłoszenia uchwały, po jej przyjęciu przez radnych.

Samorząd Raciborza rozpoczął prace nad utworzeniem w mieście parku kulturowego w grudniu 2019 roku. Jak tłumaczono, głównym celem podjętych działań jest "podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad ośmiowiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta".

W ostatnim czasie Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował finalny projekt raciborskiej uchwały o parku kulturowym, co oznacza finał trwających blisko dwa lata przygotowań do przedłożenia projektu Radzie Miasta.

Radni mają zająć się projektem 24 listopada, zaś wtorek 9 listopada będzie ostatnim dniem zgłaszania uwag i pytań do projektu uchwały - można przekazywać je pocztą elektroniczną na adres parkkulturowy@um.raciborz.pl. Na wtorkowe popołudnie w Urzędzie Miasta zaplanowano ostatnie spotkanie konsultacyjno-informacyjne w tej sprawie.

Zgodnie z projektem uchwały, Park Kulturowy Serce Starego Raciborza ma objąć teren starego miasta z przedmieściem Bronki oraz Placem Dworcowym. Utworzenie parku ma m.in. prowadzić do zachowywania historycznego układu urbanistycznego i obiektów zabytkowych oraz "odtwarzania i przywracania historycznego układu urbanistycznego, pierzei ulicznych w wersji pierwotnej, a także ich uzupełniania i wzbogacenia, wpisując nowe struktury o wysokiej jakości w istniejącą tkankę historyczną". Chodzi także - jak czytamy w projekcie - o ograniczenie "niekorzystnego wpływu nośników reklamowych w postaci tablic, napisów, ogłoszeń i innych znaków na przestrzeń publiczną na terenie Parku". Na frontowych elewacjach budynków nie będzie można umieszczać anten, masztów, klimatyzatorów i innych urządzeń technicznych.

"Zakazuje się wprowadzania na historycznych elewacjach obcych elementów typu detale z aluminium, drewna, tworzyw sztucznych oraz współczesnych płytek gresowych i tynków żywicznych, chyba że jest to uzasadnione historycznie (...). W budynkach powstałych przed 1910 r. należy dążyć do zachowania oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej lub do jej odtworzenia. Nakazuje się zachowanie na elewacjach budynków oryginalnych historycznych detali architektonicznych, pochodzących sprzed 1945 r." - stanowi projekt uchwały.

Autorzy zasad, jakie mają obowiązywać w raciborskim parku kulturowym, wskazują, że należy dążyć do uzupełniania pierzei ulic nową zabudową, która jednak powinna komponować się stylistycznie z zabudową historyczną, m.in. poprzez zachowanie symetrii rozmieszczenia okien, zachowanie wysokości i linii gzymsów, dopasowanie kształtu dachu do sąsiedniej zabudowy czy dopasowanie materiałów wykończenia elewacji do budynków sąsiednich.

Na terenie Parku nie będzie można stawiać np. blaszanych pawilonów handlowych, w tym wolnostojących supermarketów czy kiosków (za wyjątkiem tych dopuszczonych w uchwale), automatów, paczkomatów, urządzeń zabawowych, myjni samochodowych czy stacji benzynowych. Ogródki gastronomiczne będą mogły działać na precyzyjnie określonych zasadach - najlepiej bez podestów, z parasolami i markizami wykonanymi z tkaniny w określonych kolorach; nie dopuszcza się pokrycia typu plandeki ani sztucznej zieleni.

W projekcie określono też np. charakter i maksymalną wysokość mebli czy ogrodzeń w ogródkach gastronomicznych; na ogrodzeniach nie będzie można umieszczać reklam. Kolorystyka mebli powinna współgrać z kolorystyką otoczenia i być jednorodna w obrębie ogródka. Akcenty reklamowe mają być umieszczane tylko na lambrekinach parasoli lub markiz oraz meblach, przy czym wysokość napisu nie może przekraczać 20 cm - określono w projekcie.

Barierki, poręcze, śmietniki, kraty oraz płotki na terenie Parku mają być wykonane z materiału w kolorze czarnym, antracytowym, ciemnoszarym lub brązowym. Nie będzie tam można umieszczać reklam, za wyjątkiem szyldów z nazwami sklepów i firm, które powinny być montowane jedynie w pasie parteru, do linii gzymsu. Szyldy powinny być opracowane w formie ażurowych liter o wysokości liter nie większej niż 40 cm, umieszczane bezpośrednio na ścianie, bez tła - za wyjątkiem szyldów wspornikowych oraz neonów rurkowych.

Na umieszczenie szyldu w obrębie starego miasta w Raciborzu każdorazowo potrzebne jest pozwolenie konserwatora zabytków. Szyldy, na umieszczenie których wydano pozwolenie w minionych trzech latach, będą mogły pozostać także po wejściu w życie uchwały o utworzeniu parku kulturowego. Projekt przewiduje, że lokalizacja szyldów na budynku powinna być uporządkowana. Dopuszcza się jeden szyld dla jednej firmy. Montaż szyldów nie może uszkodzić i zasłonić istniejących detali architektonicznych.

W Parku będzie też zakaz stosowania bilbordów i banerów, lawet z reklamami, rowerów i riksz reklamowych, wyświetlaczy LED, chorągwi, proporczyków oraz tablic wolnostojących, a także reklam na słupach oświetleniowych i trakcyjnych. W witrynach wewnątrz budynku dopuszcza się stawianie lub wywieszanie reklam nie przekraczających 20 proc. powierzchni.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!