Radni mogą pracować on-line w oczekiwaniu na regulacje

Ustawy samorządowe nie zakazują organizowania zdalnych sesji rady, ale radni muszą mieć zapewnioną techniczną możliwość pełnego uczestniczenia w obradach, a publiczność - ich obserwacji (fot. PTWP)
Zagrożenie epidemiczne spowodowało, że wiele organów administracji publicznej, nie licząc podmiotów gospodarczych, zaczęło pracować zdalnie. Ten tryb pracy staje się powoli normą w pracy organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Wraz z pierwszą sesją rady gminy zorganizowaną on-line pojawiły się jednak obawy: czy sesje w ogóle mogą odbywać się w wirtualnym miejscu i czy ich rozstrzygnięcia nie są obarczone wadą prawną. Naukowcy twierdzą, że nie, ale lepiej oczywiście tę kwestię uregulować prawnie.
- Epidemia COVID-19 wymusiła na organach administracji samorządowej organizację sesji rady w trybie on-line.
- Zdalne sesje i sposób podejmowania uchwał jest możliwy również przy obecnym stanie prawnym, ale ta kwestia powinna zostać "doregulowana" poprzez przepisy.
- Tylko wyraźne wskazanie w regulaminie pracy rady, że radni muszą fizycznie uczestniczyć w jej sesjach, może uniemożliwić jej zdalne posiedzenia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE5
-
Gosc z Krakowa
2020-03-25 08:40:09
Wszelkie Rady Dxielnic a w Krakowie jest ich 18 powinny byc zlikwidowane/. Niepotrzebny wydatek/ a pieniadze zamiast na rady przeznaczyć na walke z koronawirusem.
-
Mateusz
2020-03-24 19:48:15
Czy normalne sesję mogą się Odbyć ?
-
Mirosław
2020-03-24 17:54:53
Regulacje, które wchodzą w życie 25 marca br. dotyczą również organizacji Sesji Rad Gmin i Powiatów? Mam na myśli sytuacje gdy w obradach uczestniczy mniej niż 59 osób.