Partnerzy portalu

Radni Warszawy przyjęli stanowisko ws. utrzymania członkowska Polski w UE

  • PAP/PW
  • 14 października 2021 - 12:02 | Aktualizacja: 14 października 2021 - 12:25
Rada miasta podczas czwartkowej (14 października 2021 r.) sesji przyjęła stanowisko ws. utrzymania członkowska Polski w Unii Europejskiej. Za tym stanowiskiem głosowało 39 radnych, 18 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Projekt stanowiska Rady m.st. Warszawy w sprawie utrzymania członkowska Polski w UE zgłosił w imieniu swojego klubu Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych KO w Radzie Warszawy. "Rada m.st. Warszawy stanowczo sprzeciwia się prowadzonym przez organy państwowe działaniom podważającym status Polski jako państwa członkowskiego w UE" - brzmi początek tego stanowiska.

Jak mówił radny, na wniosek premiera TK wydało orzeczenie, które kwestionuje konstytucyjność traktatu akcesyjnego z Unią Europejską. "Wbrew temu co mówi rządowa propaganda nie chodzi o wyższość konstytucji nad prawem unijnym, tylko TK w swoim orzeczeniu zakwestionował konstytucyjność traktatu akcesyjnego" - podkreślił Szostakowski, dodając, że Polacy zabiegali o to, aby być w UE. "Warszawiacy chcą być w Unii Europejskiej" - wskazał, dodając, że obecnie rząd PiS kwestionuje naszą obecność w Unii. "Uważam, że my jako reprezentacja warszawiaków powinniśmy się temu przeciwstawić" - oświadczył.

Cezary Jurkiewicz (PiS) odniósł się do tego mówiąc, że radni zajęli się polexitem jako fake newsem, a powinni zająć się sprawami, które dotyczą przede wszystkim miasta. "Przy naszych problemach, które mamy (w mieście) - szacunek, że Państwo wnosicie nowe tematy" - skomentował ironicznie to stanowisko radny Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj Wyrok TK w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym opublikowany w Dzienniku Ustaw.

W miniony czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów RP, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

Sprawdź Protest samorządowców w Warszawie. "Nic tak nie dzieli ludzi tak jak pieniądze".

KOMENTARZE1

  • barburka 2021-10-15 09:57:56
    Czy ktoś to bzdurne oświadczenie radnych komunistycznych Warszawy zauważył? Nie widać, nie słychać. Chłopcy się bawią.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!