Radni Warszawy przyjęli stanowisko ws. utrzymania członkowska Polski w UE

Projekt stanowiska Rady m.st. Warszawy w sprawie utrzymania członkowska Polski w UE zgłosił w imieniu swojego klubu Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych KO w Radzie Warszawy. "Rada m.st. Warszawy stanowczo sprzeciwia się prowadzonym przez organy państwowe działaniom podważającym status Polski jako państwa członkowskiego w UE" - brzmi początek tego stanowiska.
Jak mówił radny, na wniosek premiera TK wydało orzeczenie, które kwestionuje konstytucyjność traktatu akcesyjnego z Unią Europejską. "Wbrew temu co mówi rządowa propaganda nie chodzi o wyższość konstytucji nad prawem unijnym, tylko TK w swoim orzeczeniu zakwestionował konstytucyjność traktatu akcesyjnego" - podkreślił Szostakowski, dodając, że Polacy zabiegali o to, aby być w UE. "Warszawiacy chcą być w Unii Europejskiej" - wskazał, dodając, że obecnie rząd PiS kwestionuje naszą obecność w Unii. "Uważam, że my jako reprezentacja warszawiaków powinniśmy się temu przeciwstawić" - oświadczył.
Cezary Jurkiewicz (PiS) odniósł się do tego mówiąc, że radni zajęli się polexitem jako fake newsem, a powinni zająć się sprawami, które dotyczą przede wszystkim miasta. "Przy naszych problemach, które mamy (w mieście) - szacunek, że Państwo wnosicie nowe tematy" - skomentował ironicznie to stanowisko radny Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj Wyrok TK w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym opublikowany w Dzienniku Ustaw.
W miniony czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów RP, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.
Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.
Sprawdź Protest samorządowców w Warszawie. "Nic tak nie dzieli ludzi tak jak pieniądze".