Partnerzy portalu

Raport: w największych miastach dom można kupić za 60-70 proc. ceny mieszkania

  • PAP
  • Opublikowano: 28 października 2021 - 14:29
W największych miastach Polski dom można kupić za 60-70 proc. ceny mieszkania - napisano w opublikowanym w czwartek raporcie portalu tabelaofert.pl. Np. w Warszawie i we Wrocławiu cena domu o powierzchni 100 mkw. stanowi ok. 68 proc. ceny lokalu w budynku wielorodzinnym o tym samym metrażu.

Autorzy publikacji zauważyli, że rosnące ceny mieszkań cztero- i pięciopokojowych, na które popyt w czasie pandemii znacząco wzrósł, przyczyniły się do większego zainteresowania domami jednorodzinnymi, w których dużo łatwiej o większą liczbę pokoi.

"W samym 2020 r. w Warszawie wyprzedało się o 51,7 proc. więcej domów niż w 2019 r. Utrzymanie tego trendu możemy też zaobserwować w pierwszym półroczu 2021 r., kiedy sprzedaż osiągnęła już 83,8 proc. względem zbytu odnotowanego w całym 2019 r." - napisano.

Wskazano, że różnice w cenach za metr między mieszkaniami w bloku a domami jednorodzinnymi działają na korzyść tych drugich, a w niektórych miastach zamieszkanie w domu stanowi dużo większą oszczędność. Powołując się na raporty Bankier.pl, "Pulsu Biznesu" i Cenatorium, wyliczono, że najwyższe średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych w II kw. 2021 r. występowały w Warszawie i Gdańsku (odpowiednio: 8385 zł/mkw. i 7145 zł/mkw.) Na trzecim miejscu znajduje się Wrocław z kwotą 6893 zł/mkw. domu rodzinnego, a zaraz za nim Kraków (6502 zł/mkw.) i Poznań (6471 zł/mkw.).

Pod względem mieszkań deweloperskich na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa z rekordową ceną 12 tys. 184 zł/mkw, a następnie Trójmiasto z wynikiem 11 tys. 123 zł/mkw. Dalej są: Kraków (10 tys. 807 zł/mkw.) i Wrocław (10 tys.081 zł/mkw.). Najtaniej - jak napisano - jest w Poznaniu i Łodzi, gdzie ceny wynoszą kolejno 8378 zł/mkw. i 7426 zł/mkw.

Z porównania cen domów wolnostojących oraz mieszkań wynika, że największa różnica występuje w Krakowie, gdzie cena 100-metrowego domu stanowi niewiele ponad 60 proc. ceny mieszkania o takim samym metrażu. Następne są Łódź oraz Gdańsk, gdzie stosunek ten wynosi kolejno 61 proc. i 64,2 proc.

"W Warszawie i we Wrocławiu sytuacja jest niemalże identyczna, a cena domu o powierzchni 100 mkw. stanowi ok. 68 proc. ceny mieszkania o tym samym metrażu. Najmniejszą różnicę w stosunku cen zanotowano w Poznaniu i wynosi ona dla domów wolnostojących 77 proc. ceny mieszkania" - czytamy.

Wskazano, że popularnością cieszą się także domy w powiatach ościennych. Jak podaje serwis tabelaofert.pl, najniższe średnie ceny w II kw. 2021 r. za metr kwadratowy były w powiacie legionowskim (6356 zł/mkw.), mińskim (6457 zł/mkw.) i otwockim (6473 zł/mkw.).

"Najdroższe nieruchomości znajdowały się w powiecie wołomińskim i warszawskim zachodnim, gdzie ceny wynosiły kolejno 7421 zł/mkw. i 6836 zł/mkw. Na podstawie tych danych można zauważyć, że różnice w cenach między domem o powierzchni 100 mkw. w Warszawie a takim samym domem w najdroższym powiecie ościennym wynosi ok. 96 tys. 400 zł" - czytamy.

"Przesunięcie popytu z mieszkań w Warszawie na domy wynika nie tylko ze zmiany stylu życia spowodowanego pandemią, ale również ze stale rosnących cen mieszkań. Na koniec II kwartału 2021 r. średnia cena mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie przekroczyła barierę 12 tys. zł/mkw". - wskazał prezes zarządzający tabelaofert.pl Maciej Dymkowski.

Dodał, że alternatywę dla drogich mieszkań w blokach stanowią nieduże domy (szczególnie szeregowe) w dzielnicach ościennych. "Szczególnym zainteresowaniem cieszą się domy w dzielnicach Wawer, Białołęka i Wilanów, których komunikacja zarówno z centrum Warszawy, jak i z innymi dzielnicami z roku na rok jest coraz lepsza. Spośród wymienionych wyróżnia się Wawer - największa warszawska dzielnica pod względem powierzchni, która w dużej części nie jest jeszcze zagospodarowana. Stwarza to deweloperom duże możliwości do inwestycji" - powiedział.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!