Partnerzy portalu

Ratingi wyłaniają perły samorządowe

Banki, oceniając ryzyko przy udzielaniu finansowania, potrafią odróżnić samorządy sprawnie prowadzące roztropną i prorozwojową politykę od tych, które to robią gorzej.
– Dowodem na to są ratingi które pokazują szerokie spektrum – perły samorządowe i te na pograniczu trudności – twierdzi Jarosław Myjak, wiceprezes PKO BP.

Wiceprezes uważa, że linia podziału biegnie w poprzek – zarówno metropolie, jak i małe miasta mogą być źle i dobrze zarządzane.

– To pokazuje, że nie wszystkie trudności finansowe przypisać należy czynnikom trzecim, takim jak trudniejsze pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej lub z banku, czy wprowadzony przez ministra finansów obowiązek ograniczenia zadłużenia. Sporo lekcji mają do odrobienia u siebie samorządy – dodaje Myjak.

– Nie chodzi o kreowanie dochodów przez władztwo podatkowe, czy wpływanie na dochody z własnego majątku, ale stworzenie takich inwestycji prorozwojowych, jak parki technologiczne czy strefy, które umożliwiają wyższe przychody z PIT i CIT. Wtedy procentowo zadłużenie staje się niższe – kontynuuje Myjak.

Artykuł powstał na bazie debaty o inwestycjach komunalnych podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
KOMENTARZE1

  • kamizella 2012-05-18 10:41:29
    perły zostały ju ż wyłonione...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!