Partnerzy portalu

Realizacja umów zawartych w czasie pandemii. Czy i kiedy możliwe dochodzenie kar?

  • PW
  • 20 października 2022 - 21:45
Burmistrz Bełżyc (woj. lubelskie) Ireneusz Łucka zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z prośbą o wyjaśnienia w kwestii dochodzenia kar umownych na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w czasie trwania epidemii COVID-19. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że jeszcze niedawno było o to trudno, ale okoliczności się zmieniły, choć nadal sporo zależy od terminów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Kwestie potrącania kar umownych za realizację inwestycji w czasie pandemii, regulowały zapisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
  • Dochodzenie roszczeń tego rodzaju w okresie obowiązywania wspomnianej ustawy było praktycznie niemożliwie, ale nowelizacją ustawy o rządowym funduszu rozwoju dróg oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 24 sierpnia br., uchylono kluczowe w tym temacie zapisy.
  • W sytuacji naruszenia umowy, które nastąpiłoby już po 24 sierpnia 2022 r., samorząd ma możliwość potrącania kar umownych z wynagrodzenia lub innych wierzytelności, a także dochodzić roszczenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!