Realizacja umów zawartych w czasie pandemii. Czy i kiedy możliwe dochodzenie kar?

Naliczanie kar umownych związanych z realizacją inwestycji przez ok. 2 lata było problematyczne (zdjęcie ilustracyjne: um.jaslo.pl)
Burmistrz Bełżyc (woj. lubelskie) Ireneusz Łucka zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z prośbą o wyjaśnienia w kwestii dochodzenia kar umownych na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w czasie trwania epidemii COVID-19. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że jeszcze niedawno było o to trudno, ale okoliczności się zmieniły, choć nadal sporo zależy od terminów.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Kwestie potrącania kar umownych za realizację inwestycji w czasie pandemii, regulowały zapisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
- Dochodzenie roszczeń tego rodzaju w okresie obowiązywania wspomnianej ustawy było praktycznie niemożliwie, ale nowelizacją ustawy o rządowym funduszu rozwoju dróg oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 24 sierpnia br., uchylono kluczowe w tym temacie zapisy.
- W sytuacji naruszenia umowy, które nastąpiłoby już po 24 sierpnia 2022 r., samorząd ma możliwość potrącania kar umownych z wynagrodzenia lub innych wierzytelności, a także dochodzić roszczenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.