Partnerzy portalu

Reforma sądownictwa będzie kontynuowana

  • PAP
  • 5 kwietnia 2013 - 13:03
Premier Donald Tusk jest przekonany, że reforma sądownictwa zapoczątkowana przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina „znajdzie swój szczęśliwy finał, co znaczy, że będzie skutecznie kontynuowana”.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W piątek Sejm rozpatrywał obywatelski projekt ustawy, który miałby znieść reorganizację sądów przeprowadzoną przez ministra sprawiedliwości. Projekt wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami. Takie rozwiązanie wspiera klub PSL.

„Reforma sądownictwa, w tym początek, jakim jest konsolidacja sądów, którą zapoczątkował minister Gowin, znajdzie swój szczęśliwy finał, co znaczy, że będzie skutecznie kontynuowana" - mówił Tusk w piątek dziennikarzom w Sejmie.

Czytaj też: Premiera cieszy wyrok trybunału

Premier pytany był, czy prezydent Bronisław Komorowski konsultował z nim swoją propozycję w sprawie sądów rejonowych.

„Pan prezydent rozmawiał ze mną na ten temat m.in. w czwartek rano. Idea, by precyzyjne kryteria rozstrzygały o tym, gdzie znajduje się sąd, to są pomysły, które są częścią tej reformy i ministra Gowina nie trzeba przekonywać do utworzenia takiego systemu kryteriów. Cieszę się, że prezydent szuka sposobu na łagodzenie konfliktu" - podkreślił Tusk.

Komorowski rozmawiał w czwartek o obywatelskim projekcie z szefami klubów PO i PSL - Rafałem Grupińskim i Janem Burym.

Jak poinformował prezydencki minister Sławomir Rybicki, prezydent „zapowiedział inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych, która doprowadzi w przyszłości do racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce, wprowadzając trwałe rozwiązania oparte na obiektywnych i racjonalnych przesłankach związanych z kryterium ludnościowym i m.in. kryterium ilości rozpatrywanych spraw".

Od stycznia - na mocy rozporządzenia szefa resortu sprawiedliwości - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Głównym celem zmian - wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

W ub. tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Szef rządu dopytywany był również o inny z pomysłów szefa resortu sprawiedliwości dotyczący zmiany struktury sądownictwa w Polsce. Zdaniem Gowina, z punktu widzenia efektywności wymiaru sprawiedliwości istotna byłaby likwidacja sądów rejonowych.

„Rozmawiałem o tym z ministrem Gowinem. To jest myśl odważna i moim zdaniem w sensownym kierunku. Wymaga jeszcze poważnego namysłu i uczestnictwa środowisk sędziowskich" - powiedział premier.

Jak dodał, zwracał uwagę ministrowi sprawiedliwości, że „reforma sądownictwa musi być z udziałem przedstawicieli tego środowiska". „Na pewno wśród sędziów znajdziemy wystarczająco dużo sojuszników na rzecz sensownej reformy, także jeśli chodzi o uproszczenie systemu. Chodzi o ułatwienie życia ludziom" - mówił Tusk.

„Nie ulega wątpliwości i będę namawiał sędziów, by przyjęli to do wiadomości i pomogli zmienić, że czas dochodzenia do sprawiedliwości w Polsce jest zdecydowanie za długi i m.in. dlatego, że praca sądów jest źle zorganizowana i sędziowie muszą nam w tym pomóc" - uważa szef rządu.

 

KOMENTARZE1

  • Victor-imię używane w cza 2013-04-05 15:05:41
    W Polsce jest zdecydowanie zbyt dużo sądów. Musimy ograniczyć ilość tych przeklętych bud do minimum.Obrońcami są jedynie bandziory i złodzieje,którzy w imię "sprawiedliwości" okradają biedne społeczeństwo. W Puławach na szererg inwestycji brakuje pieniędzy tylko budynki reżimowe są w rozk...wicie. Niedługo to tak będzie zaniedbane miasto ale nikomu nie potrzebne 0sądy na wysokim poziomie  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!