Partnerzy portalu

Renkiewicz: Budżet Suwałk na 2022 r. najtrudniejszy, jaki przyszło mi przygotowywać

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 15 listopada 2021 - 17:43
Dochody budżetu Suwałk w 2022 roku mają być o 33 mln zł niższe w porównaniu do roku bieżącego. Także niższe o 4 mln zł będą wydatki miasta Suwałki (Podlaskie). Przyszłoroczny budżet jest najtrudniejszym, jaki przyszło mi przygotowywać – ocenił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
  • Wydatki budżetu Suwałk na 2022 r. mają wynieść ponad 511 mln zł, z czego 62 mln zł miasto przeznaczy na inwestycje tj. 12,1 proc. Całkowite zadłużenie miasta na koniec 2022 roku wyniesie 244,6 mln zł i będzie to 52,15 proc. planowanych dochodów.
  • Przychody do miejskiej kasy mają wynieść z kolei 469 mln zł. 42,7 mln zł deficytu miasto sfinansuje z kredytu bankowego w kwocie 13,4 mln zł oraz ze środków własnych w kwocie 29,3 mln zł.
  • Jest to najtrudniejszy budżet, który przyszło mi w mojej pracy prezydenta przygotować. Wszystko z uwagi na reformę systemu podatkowego w ramach Polskiego Ładu - powiedział Czesław Renkiewicz.

Prezydent przedstawił w poniedziałek założenia przyszłorocznego budżetu. Powiedział, że planowany budżet to najtrudniejszy, który przyszło mu przygotowywać podczas 11-letniej pracy jako prezydenta Suwałk.

"Jest to najtrudniejszy budżet, który przyszło mi w mojej pracy prezydenta przygotować. Wszystko z uwagi na reformę systemu podatkowego w ramach Polskiego Ładu" - dodał Renkiewicz.

Wydatki tego budżetu mają wynieść ponad 511 mln zł, z czego 62 mln zł miasto przeznaczy na inwestycje tj. 12,1 proc. Przychody do miejskiej kasy mają wynieść z kolei 469 mln zł. 42,7 mln zł deficytu miasto sfinansuje z kredytu bankowego w kwocie 13,4 mln zł oraz ze środków własnych w kwocie 29,3 mln zł. Całkowite zadłużenie miasta na koniec 2022 roku wyniesie 244,6 mln zł i będzie to 52,15 proc. planowanych dochodów.

Główne planowane inwestycje w 2022 to poprawa infrastruktury sportowej w czterech suwalskich szkołach za 21,2 mln zł. 7,7 mln zł ma kosztować budowa drogi na obrzeżu miasta prowadzącej do mostu na rzece Czarna Hańcza. Z kolei ok. 5,5 mln zł ma kosztować modernizacja dwóch obiektów Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Władze miasta zaplanowały w przyszłym roku podwyżki dla pracowników samorządu. Podwyżki dla urzędników, nie wliczając w to nauczycieli będą kosztowały 8,1 mln zł.

Prezydent powiedział, że w związku z szalejącą inflacją zabezpieczenie w projekcie budżetu środków na podwyżki wynagrodzeń pracowników jednostek miejskich było ważną kwestią. Fundusz płac w każdej jednostce wzrośnie o 10 proc. O konkretnych wysokościach wzrostu wynagrodzeń zdecydują dyrektorzy jednostek.

Według założeń władz Suwałk w przyszłorocznym budżecie największe wydatki, prawie 174 mln zł pochłonie oświata, 75 mln zł rodzina, 32 mln pomoc społeczna, również 32 mln administracja publiczna, 24 mln gospodarka komunalna i ochrona środowiska, 21 mln kultura fizyczna i sport, 16 mln transport, 14 mln kultura. Tyle samo - 14 mln gospodarka mieszkaniowa.

Dodatkowo władze miasta wydadzą 5,2 mln zł na dotacje dla organizacji pozarządowych oraz 2,6 mln zł na budżet obywatelski. Rada miejska będzie głosowała nad budżetem w drugiej połowie grudnia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!