Partnerzy portalu

Resort infrastruktury planuje poprawić system szkolenia kierowców

Ministerstwo Infrastruktury planuje poprawić system szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Nowe przepisy mają m.in. wprowadzić wyższe wymagania w stosunku do kandydatów na instruktora, wykładowcy oraz egzaminatora - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Nowe wymagania ma wprowadzić nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Z projekt wynika, że nowelizacja ma wprowadzić możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osoba towarzyszącą (opiekunem prawnym osoby szkolonej).

Ministerstwo chce ponadto zrezygnować z podziału ośrodków szkolenia kierowców (OSK) na zwykłe ośrodki i ośrodki spełniające dodatkowe wymagania.

Proponuje się również zmniejszenie częstotliwości odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów, ale ma zostać wprowadzony obowiązek odbycia warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów techniki jazdy.

Czytaj też: Poznań szuka chętnych na producenta tramwajów. Możliwa jest opcja chińska

Resort zakłada, że w klasie czwartej szkoły podstawowej będzie wprowadzony obowiązkowy przedmiot "wychowanie komunikacyjne".

Ponadto, w nowych przepisach pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą stanowiły informacji publicznej.

Resort zakłada też zmianę obowiązek odbycia w okresie próbnym w okresie między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, obowiązkowego kursu dokształcającego w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym dla wszystkich młodych kierowców, tak aby szkolenie odbywały osoby, które popełniły dwa wykroczenia w ruchu drogowym w okresie próbnym.

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych, rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy w czwartym kwartale przyszłego roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!