Partnerzy portalu

Resort skarbu podjął decyzję w sprawie pieniędzy na reprywatyzację w stolicy

• Henryk Kowalczyk, p.o. ministra skarbu państwa, oddalił wniosek prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o 200 mln zł dotacji na fundusz reprywatyzacji - poinformował wiceminister skarbu Maciej Małecki.

Odmowa przekazania prezydent Warszawy 200 mln zł na reprywatyzację wynikała m.in. z tego, że środki przyznawane poprzednio były wydawane w sposób uznaniowy i częściowo trafiały do osób skupujących roszczenia - mówił na konferencji prasowej wiceminister skarbu Maciej Małecki.

Czytaj : Warszawa, dekret Bieruta: Samorząd dostanie pieniądze na odszkodowania?

Przedstawił on dziennikarzom decyzję p.o. ministra skarbu Henryka Kowalczyka o odmowie przyznania prezydent Warszawy 200 ml zł dotacji na reprywatyzację.

Wyjaśnił, że decyzja wynikała m.in. z tego, że po poprzedniej odmowie, na początku tego roku, ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz zlecił kontrole, jak były wydawane środki w poprzednich latach.

Okazało się w toku tej kontroli, że np. 26 mln zł z tych pieniędzy trafiło do osób skupujących roszczenia, m.in. do byłej pracowniczki resortu sprawiedliwości Marzeny K. czy jej brata Roberta Nowaczyka. Z kolei 42 mln zł uzyskały dla swoich klientów trzy kancelarie prawne, m.in. właśnie kancelaria Nowaczyka - mówił Małecki.

Ponadto, jak wskazał, decyzje o wypłacie roszczeń były podejmowane w sposób uznaniowy i nie było np. procedur weryfikacji nieruchomości.

- Wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz traktujemy jako próbę otwarcia wytrychem funduszu reprywatyzacji - mówił Małecki. Dodał, że minister skarbu był zaskoczony, jak prezydent Warszawy "ma odwagę po tym wszystkim występować o kolejną dotację".

- Nie ma naszej zgody na nierzetelne wydawanie pieniędzy przez Hannę Gronkiewicz-Waltz na dziką reprywatyzację - powiedział Małecki

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!