Rewitalizacja w Polsce może zwolnić. Mnożą się niedostatki

Samorządowcy podkreślają, że pieniędzy na skuteczną rewitalizację jest za mało (Fot. bytomodnowa.pl)
Choć samorządom sporo już udało się w sprawie rewitalizacji terenów zdegradowanych osiągnąć, to potrzeby i oczekiwania wciąż są ogromne. Niestety do ich realizacji trzeba lat i pieniędzy, których brakuje, a jak wskazują włodarze niektórych miast, w nowej perspektywie finansowej UE przewidziano ich na realizację zadań rewitalizacyjnych nawet mniej niż w poprzedniej.
- Doradca i ekspert w zakresie rozwoju terytorialnego Andrzej Brzozowy widzi konieczność wprowadzenia krajowego Funduszu Rewitalizacji. Zwraca też uwagę, że nie we wszystkich programach operacyjnych finansowanych z Polityki Spójności na lata 2021-2027 zaplanowano środki na ten cel.
- Wyraźnie mniej pieniędzy unijnych w nowym rozdaniu środków unijnych ma być m.in. w woj. łódzkim. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dodaje ponadto, że zgodnie z zapisami kontraktu programowego Łódź, jako jedyny wnioskodawca w regionie, ma być wykluczona z możliwości pozyskania dofinansowania na rewitalizację w trybie konkursowym.
- Prezydent Chełma Jakub Banaszek twierdzi, że pieniądze na rewitalizację są, dodaje jednak, iż są to zadania „extra”, a przecież samorządy mają wiele innych. Bariery utrudniające skuteczną realizację procesów rewitalizacyjnych punktuje prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.