Partnerzy portalu

Rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe. RIO wyjaśnia, na co można przeznaczyć pieniądze

  • PW
  • 9 czerwca 2022 - 08:20
Burmistrz Wałcza (woj. zachodniopomorskie) Maciej Żebrowski zwrócił się do RIO w Szczecinie o opinię w kwestii możliwości wydatkowania rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe na usuwanie skutków huraganu. Chodzi o likwidację uszkodzeń m.in. w budynkach urzędu miasta oraz innych jednostek miejskich. Zdaniem Izby to burmistrz musi dokonać oceny prawnej i zasadności takiego wydatku.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W myśl ustawy o zarządzaniu kryzysowym, w budżecie JST tworzy się rezerwę celową na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego w wysokości nie mniejszej niż 0,5 proc. wydatków budżetu JST, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne, wydatki na wynagrodzenia i pochodne oraz wydatki na obsługę długu.
  • „Czy za odtworzenie obiektów infrastruktury krytycznej można uznać naprawę dachów na budynku urzędu miasta, dachów na budynkach innych jednostek miejskich oraz dachów na budynkach szkół?” – zapytał burmistrz Żebrowski.
  • RIO przypomniała, że do wyłącznej kompetencji burmistrza należy dysponowanie rezerwami i decydowanie w sprawach zarządzania kryzysowego. Przywołując orzeczenia sądów, podkreśliła, że rezerwa celowa to wydatki nieprzewidziane i nieplanowane.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!