Rodzinne domy pomocy - jest ich o wiele za mało. Jak to zmienić?

Rodzinny dom pomocy to placówka dla nie mniej niż 3 i nie więcej niż 8 zamieszkujących wspólnie osób, wymagających wsparcia z powodu wieku lub niepełnosprawności (Fot. pixabay.com)
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oraz senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej spotkały się na wspólnym posiedzeniu 11 maja 2021 r., żeby porozmawiać o przyszłości rodzinnych domów pomocy, które mają odciążyć większe instytucje. Obecnie w skali kraju funkcjonuje tylko 47 takich rodzinnych placówek.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Jak poinformował na posiedzeniu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, 47 rodzinnych domów pomocy (rdp) zlokalizowanych jest w 12 województwach, z czego 14 w woj. warmińsko-mazurskim. W czterech nie ma ani jednego.
- Parlamentarzyści i praktycy wskazali m.in. na konieczność zachęcenia potencjalnych zainteresowanych prowadzeniem rodzinnych domów pomocy np. poprzez wsparcie finansowe na dostosowanie lokalu.
- Poseł Agnieszka Ścigaj jest zdania, że należy poszerzyć katalog organizacji, które mogą prowadzić rdp oraz mocniej zaangażować samorządy. Postawienie na rozwój rodzinnych domów może w przyszłości być przyczynkiem do stopniowego wygaszania gminnych domów pomocy społecznej.
Rząd szykuje nowy podatek. Co się w nim znajdzie? Rozmawiamy z ministrem Patkowskim

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.