Partnerzy portalu

Ruda Śląska zmodernizuje drogę do aktywizowanego pokopalnianego terenu

  • PAP
  • 25 października 2021 - 15:35
Samorząd Rudy Śląskiej zmodernizuje – przy rządowej dotacji – ul. Bałtycką, wiodącą do blisko 100 hektarów terenu po kopalni Polska-Wirek w dzielnicy Kochłowice. Miasto porozumiało się już ws. gospodarczej aktywizacji tych gruntów ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Celem podpisanego pod koniec sierpnia br. porozumienia ma być aktywizacja gospodarcza nieruchomości inwestycyjnych po kopalni Polska-Wirek w pobliżu autostrady A4. Władze miasta, SRK i KSSE chcą stworzyć tam warunki do powstawania nowych miejsc pracy, które częściowo niwelowałyby negatywne skutki społeczne i gospodarcze przemian w branży energetycznej.

Strony porozumienia zobowiązały się do: przeprowadzenia analizy obecnego stanu nieruchomości, opracowania koncepcji zagospodarowania terenów, wykonania badań geotechnicznych, naprawy szkód górniczych, wykonania podziałów geodezyjnych oraz zapewnienia infrastruktury drogowej otwierającej tereny inwestycyjne.

W poniedziałek symboliczny czek z 15,2 mln zł dotacji z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład do modernizacji ul. Bałtyckiej w Kochłowicach odebrał z rąk senator PiS Doroty Tobiszowskiej wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

"Dzięki modernizacji ulicy Bałtyckiej powstanie dojazd do terenów inwestycyjnych. Ta inwestycja jest elementem porozumienia w sprawie zagospodarowania pokopalnianych nieruchomości w tym rejonie, które podpisaliśmy ze SRK oraz KSSE" - zaznaczył Mejer.

Oprócz drogi dojazdowej powstanie droga rowerowa, chodnik i oświetlenie. Przebudowany zostanie przepust uliczny oraz wykonana zostanie kanalizacja deszczowa ze zbiornikiem retencyjnym.

Łączny obszar terenu objętego porozumieniem miasta SRK i KSSE pomiędzy ul. Ks. L. Tunkla a ul. Bałtycką to 97,41 ha, na które składa się 121 działek. Większość z nich jest własnością Skarbu Państwa i pozostaje w użytkowaniu wieczystym SRK, użytkowaniu wieczystym miasta lub władaniu miasta, a jedna z nich w użytkowaniu wieczystym Kompanii Węglowej. Pozostałe są własnością miasta lub SRK.

Wydobycie w tym rejonie prowadził do 2009 r. ruch Wirek kopalni Halemba-Wirek (w latach 1995-2007 jako Polska-Wirek, a w latach 1954-1995 jako Nowy Wirek). Obecnie w Rudzie Śląskiej działa jedna kopalnia - należąca do Polskiej Grupy Górniczej Ruda z ruchami Halemba, Bielszowice i Pokój, które wcześniej były oddzielnymi kopalniami. Jeszcze w latach 90. ub. wieku w mieście funkcjonowało sześć samodzielnych kopalń.

We wrześniu ub. roku magistrat opracował publikację "Ruda Śląska w świetle transformacji regionów górniczych". Oszacowano w niej łączne koszty niezbędnej do przeprowadzenia transformacji gospodarczej i utraconych korzyści podatkowych dla miasta na przynajmniej 5,3 mld zł. Wskazano, że wyzwaniu można sprostać tylko we współpracy z podmiotami państwowymi i otoczeniem biznesowym.

Dane wskazujące ilość terenów przemysłowych i poprzemysłowych wymagających przygotowania inwestycyjnego, dotyczą 947 ha, stanowiących ponad 12 proc. całkowitej powierzchni miasta. Szacunkowy koszt tylko tych działań oszacowano na ponad 1,5 mld zł.

W ramach Programu Inwestycji Strategicznych rudzki samorząd otrzymał także 4,5 mln zł na rewitalizację Placu Niepodległości w dzielnicy Godula. Powstanie tam przestrzeń miejska o powierzchni prawie 7 tys. m kw. Miasto ma zaktualizowaną dokumentację i jest gotowe do realizacji inwestycji.

Oprócz rozpatrzonych pozytywnie wniosków Ruda Śląska do Programu Inwestycji Strategicznych zgłosiła też przedłużenie trasy N-S w kierunku północnym - od Drogowej Trasy Średnicowej do ul Karola Goduli. W tym przypadku wnioskowana kwota dofinansowania wynosiła ponad 350 mln zł.

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Obejmuje 35 obszarów gospodarki i jest częścią Rządowego Funduszu Polski Ład.

W poniedziałek na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opublikowano pełną listę ponad 260 samorządowych projektów, jakie w woj. śląskim otrzymają dofinansowanie z Polskiego Ładu. Ponad połowa z przeszło 2,1 mld zł, jakie trafią do woj. śląskiego w tych ramach, zasili inwestycje drogowe.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!