Partnerzy portalu

Rusza nabór propozycji do "zielonego budżetu" Katowic

  • PAP/rs
  • 21 marca 2023 - 20:43 | Aktualizacja: 21 marca 2023 - 21:01
Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią, rozpocznie się w tym roku 4 kwietnia – podał we wtorek miejscowy magistrat. Pod tym kątem wydane mają zostać 3 mln zł.

Na "zielony budżet" Katowic przeznaczono w tym roku 3 mln zł

Miasto sygnalizuje, że wprowadzony w 2020 r. "zielony budżet" jest podobny do budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków i ich weryfikacji, ostatecznie przybierając jednak formę konsultacji społecznych. Jego środki mogą zostać przeznaczone np. na: sadzenie drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy warsztaty edukacyjne w zakresie przyrody i ekologii.

We wtorek katowicki samorząd przekazał, że w tegorocznej, czwartej edycji "zielonego budżetu" mieszkańcy mogą zgłaszać projekty od 4 do 28 kwietnia, a następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku.

Podobnie jak w poprzednich latach, w tej edycji na realizację wybranych projektów przeznaczono 3 mln zł, z czego 2,4 mln zł zostanie rozdzielone pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, a 600 tys. zł trafi na zadania o charakterze ogólnomiejskim.

W trzech edycjach zielonego budżetu złożono 514 projektów

"Poprzednie edycje Zielonego Budżetu miasta Katowice pokazały, że mieszkańcy doskonale wiedzą, czego potrzebują w swoim otoczeniu oraz potrafią wskazać, które działania proekologiczne są dla nich najważniejsze" - powiedział, cytowany w informacji miasta, prezydent Katowic Marcin Krupa. "Ubiegłoroczny rekord 222 zgłoszonych pomysłów do +zielonego budżetu+ jest tego potwierdzeniem" - dodał.

W trzech dotychczasowych edycjach zielonego budżetu mieszkańcy złożyli 514 projektów, z których do realizacji przeznaczono 239, za ponad 7,5 mln zł.

We wtorek katowicki samorząd pokazał nowo nasadzone drzewa na odbetonowanym fragmencie placu przy ul. Stawowej, w rejonie zbiegu ul. Chopina i Mickiewicza. Zasadzono tam dwa żółte kasztanowce o wysokości 4 metrów i 14 cm w obwodzie pnia. Docelowo mogą one dorosnąć do kilkunastu metrów. Utworzenie tej rabaty ma pozwolić na naturalną retencję około 60 tys. litrów wód opadowych rocznie.

Jak podało we wtorek miasto, wzdłuż całej ul. Stawowej w ramach Zielonego Budżetu zostanie posadzonych w tym roku siedem kolejnych drzew. Będzie to realizacja dwóch wniosków - "Zielona Stawowa" i "Drzewa wracają na Stawową". Obecnie opracowywana jest dokumentacja przetargowa na wykonanie tego zadania. Zazielenienie Stawowej nawiąże do historii tej ulicy, przy której przed laty rosły drzewa, wycięte ze względu na ich zły stan.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!