Partnerzy portalu

Ruszają prace budowlane na dworcu kolejowym w Kornelinie

  • PAP
  • 5 maja 2021 - 14:09
Do końca tego roku w miejsce przystanku w Kornelinie koło Sochaczewa powstanie parterowy dworzec kolejowy. Wartość inwestycji to 5,1 mln zł - poinformowała w środowym komunikacie spółka PKP SA.

Inwestycja prowadzona jest w formule projektuj i buduj i będzie dofinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obiekt powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.

Wykonawca robót budowlanych w pierwszej kolejności przystąpi do wymiany części gruntu i wykonania nasypu, tak aby przyszły dworzec znajdował się na wysokości peronu. Następnie rozpocznie się budowa nowego, większego obiektu.

Po zakończeniu inwestycji podróżni będą mogli korzystać z komfortowej, ogrzewanej i klimatyzowanej przeszklonej poczekalni. W budynku pojawią się także pomieszczenia z przeznaczeniem na kasę biletową oraz toalety. Na ścianach zamontowane zostaną tablice elektroniczne informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów.

Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

"Realizowany obecnie program inwestycyjny na kolei obejmuje swoim zasięgiem nie tylko duże miasta i aglomeracje, ale także mniejsze miejscowości. Dzięki tym działaniom stopniowo zmniejsza się poziom wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Jednym z przykładów takich inwestycji jest właśnie budowa Innowacyjnego Dworca Systemowego w Kornelinie w województwie mazowieckim" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Innowacyjne Dworce Systemowe realizowane przez PKP SA to nowoczesne, powtarzalne budynki, przyjazne podróżnym i wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań obniżających koszty utrzymania tych obiektów z troską o środowisko.

Jak informuje PKP SA na dworcu w Kornelinie zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna do pozyskiwania energii słonecznej oraz energooszczędne oświetlenie. W pobliżu dworca pojawi się parking z 17 miejscami postojowymi, a po obu stronach budynku zamontowane zostaną stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz z rowerową stacją naprawczą.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!