Partnerzy portalu

Ruszył internetowy plebiscyt Drzewo Roku. Głosowanie do końca czerwca

Internetowe głosowanie, które wyłoni zwycięzcę 13. edycji konkursu Drzewo Roku, ruszyło w czwartek. Kandydują dęby, cisy, buki, kasztanowiec, brzoza, lipa i sosna – podali organizatorzy z ekologicznego Klubu Gaja. Głosować można do końca czerwca.
  • W finale znalazło się 16 drzew.
  • Najstarszy kandydat to 600-letni cis. Najwyższe są natomiast lipa i dąb, które sięgają 33 m.
  •  Tryumfator będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2024 roku.

"Wśród nich mamy świadków historii, drzewa z legendą, takie, które dają ciszę, spokój i przestrzeń, a także inspirują do podejmowania różnych inicjatyw ekologicznych. Są uratowane przed wycinką i te, o których ochronę ich miłośnicy ciągle jeszcze walczą, doceniając ich znaczenie i wartość" - powiedział Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. Najstarszy kandydat to 600-letni cis. Najwyższe są natomiast lipa i dąb, które sięgają 33 m.

Historię każdego z kandydujących drzew poznać można na stronie plebiscytu: www.drzeworoku.pl. Tam też można oddać głos na swojego wybrańca. "Plebiscyt trwa przez cały czerwiec. Można oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie należy wybór potwierdzić. Ostatni tydzień głosowania będzie tajny. Zwycięzcę ogłosimy 1 lipca o godzinie 12" - powiedziała koordynator konkursu Jolanta Migdał.

Jak podkreśliła, tryumfator będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2024 roku. W ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku zdobył rosnący w Łodzi od 180 lat dąb Fabrykant. W bieżącym roku tryumfował w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce ma na celu promować postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. "Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy najbardziej kochanego, z opowieścią; drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi" - powiedział Jacek Bożek.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!