Partnerzy portalu

RWE Renewables oraz Uniwersytet Gdański nawiązały współpracę ws. morskiej energetyki wiatrowej

  • PAP
  • 3 listopada 2021 - 16:15
RWE Renewables oraz Uniwersytet Gdański będą współpracować przy projektach badawczo-rozwojowych w obszarze morskiej energetyki wiatrowej - poinformowała w środę rzecznik prasowy niemieckiej firmy Sarah Knauber.

Umowa ramowa o współpracy między polską spółką zależną RWE Baltic Trade a Invest Sp. z o.o. a Uniwersytetem Gdańskim została podpisana w ubiegłym tygodniu.

"Umowa obejmuje szeroki zakres wspólnych inicjatyw, m.in. projekty badawczo-rozwojowe w obszarze morskiej energetyki wiatrowej m.in. związane z możliwością współistnienia morskich farm wiatrowych i akwakultur. W praktyce umowa opiewa m.in. na transfer technologii i komercjalizację wyników badań, opracowywanie analiz i innowacji w celu optymalnego wykorzystania obszarów morskich" - wyjaśniła rzeczniczka RWE Renewables.

Dodała, że oba podmioty będą również współpracować przy organizacji konferencji naukowych i sympozjów, służących przekazywaniu wiedzy i doświadczeń, "inspirując jednocześnie nowe badania naukowe, które przyczynią się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i poza nią".

RWE Renewables jest jedną z czołowych firm sektora energetyki odnawialnej na świecie. Firma zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników. Posiada lądowe i morskie farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz akumulatorowe instalacje magazynowania energii o łącznej mocy ok. 9 gigawatów. RWE Renewables przyczynia się do rozwoju energetyki odnawialnej w ponad 20 krajach na pięciu kontynentach.

Jak podała Knauber, w Polsce RWE realizuje projekt morskiej energetyki wiatrowej F.E.W. Baltic II. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, na wysokości Ustki (Pomorskie). Jej planowana moc zainstalowana wynosi 350 megawatów (MW).

RWE zrealizowało w Polsce już inwestycje z sektora OZE o łącznej mocy zainstalowanej ok. 370 MW (na dzień 31 grudnia 2020 r.). Ponadto firma stale dywersyfikuje swój portfel OZE w Polsce inwestując w projekty fotowoltaiczne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!