Partnerzy portalu

Rybnik uruchomił dodatkowy punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze

  • PAP
  • 25 października 2021 - 14:48
Dodatkowy punkt konsultacyjny rządowego programu wsparcia inwestycji proekologicznych Czyste Powietrze uruchomił w poniedziałek samorząd Rybnika (Śląskie). To w tym mieście złożono w II kw. br. najwięcej wniosków do Czystego Powietrza w skali kraju – ponad 700.

Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazuje jedne z najwyższych w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.

Miasto w części swojego serwisu internetowego dot. walki ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu. Z przeprowadzonej w 2018 r. inwentaryzacji źródeł ogrzewania wynikało, że kotłami na węgiel ogrzewanych było wówczas w Rybniku ok. 14 tys. z 18,5 tys. wszystkich domów jednorodzinnych.

Obecnie miasto szacuje, że mieszkańcy Rybnika wymieniają około 1 tys. kotłów rocznie. Zgodnie jednak z zapisami regionalnej uchwały antysmogowej w ok. 10 tys. rybnickich domów jednorodzinnych wymiana źródeł ciepła będzie musiała nastąpić w najbliższych latach, tj. do końca 2027 r.

W rankingu pokazującym aktywność gmin w Czystym Powietrzu, przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS), Rybnik w I kw. br. zajął 15. miejsce w Polsce pod względem liczby wymienionych kotłów na 1 tys. mieszkańców oraz 1. miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów - w tym czasie ubyło tam 551 niespełniających norm pieców

W II kw. br. mieszkańcy Rybnika złożyli najwięcej wniosków do Czystego Powietrza w skali kraju - 712. "Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta" - komentował w ostatnich tygodniach lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

"Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu Czyste Powietrze. Przykładem jest Rybnik. Od początku funkcjonowania programu złożono tam ponad 3 tys. wniosków: najwięcej w całym programie" - podkreślił Guła.

Od początku trwania programu do pierwszych dni września br. w Rybniku złożono 3538 wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć na terenie miasta, z czego w 3370 wniosków dotyczyło zakupu i montażu źródła ciepła zgodnego z wymaganiami programu.

Rybniccy samorządowcy oceniają, że przyczynił się do tego w dużej mierze punkt konsultacyjny Czystego Powietrza, prowadzony przez gminę na podstawie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rybniczanie, mierzący się z zamiarem wymiany źródła ciepła, dostają w punkcie kompleksową pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie.

"Uruchomienie dodatkowego punktu jest konsekwencją olbrzymiego zainteresowania tematem dofinansowania do inwestycji służących ochronie powietrza wśród mieszkańców Rybnika oraz następstwem porozumienia, które miasto zawarło z WFOŚiGW w Katowicach" - powiedział w poniedziałek kierownik referatu ochrony powietrza w wydziale ekologii rybnickiego magistratu Rafał Kołodziej.

Dodatkowy punkt konsultacyjny przy ul. Rudzkiej 13 (pokój 3.3) będzie działał C przez trzy dni w tygodniu: w poniedziałek i wtorek w godzinach 8.30 - 14.30 i w czwartek w godzinach 10.00 - 17.00 - po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie pod numerem 32 4392 192. Numer telefonu dostępny będzie też w pozostałe dni tygodnia: w środę w godzinach 8.00-15.00 oraz w piątek w godz. 8.00-12.30.

Program Czyste Powietrze, którego wartość szacuje się na ponad 100 mld zł, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w 3 mln budynków jednorodzinnych w kraju. Program m.in. wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!