Partnerzy portalu

Rząd przyjął nowelizację budżetu państwa. Samorządy dostaną dodatkowe 14 mld zł

Rząd przyjął w piątek (9 czerwca) nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r. Dzięki wprowadzonym zmianom do jednostek samorządu terytorialnego trafi jeszcze w tym roku dodatkowych 14 mld zł.
  • W przyjętej 9 czerwca przez rząd nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 rok przeznaczono dodatkowe 14 mld zł dla samorządów,
  • Środki te będą mogły zostać przeznaczone na wydatki bieżące lub inwestycje - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
  • Zmiany w budżecie przyjęte przez rząd dotyczą też zwiększenia nakładów między innymi zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i rolnictwo.

"Wzrost gospodarczy w całej Europie, w tym w Polsce, jest zasadniczo niższy"

W piątek (9 czerwca) rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok. - Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały - powiedział w piątek (9 maja) na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania, wynikające z obietnic z 2019 r. i późniejszych, są realizowane i zostały uwzględnione w znowelizowanej ustawie budżetowej - dodał szef rządu.

Zaznaczył także, że sytuacja na rynkach, sytuacja makroekonomiczna oraz prognozy wskazują jednoznacznie, że wzrost gospodarczy w całej Europie, w tym ten w Polsce, jest zasadniczo niższy. I to również jest odzwierciedlone w zmienionej ustawie budżetowej.

Trzy dodatkowe obszary, z którymi związana jest nowelizacja budżetu

Jak dodał premier, nowelizacje ustawy budżetowej oraz ustawy okołobudżetowej zostały dokonane po to, aby uwzględnić "nasze ostatnie zapowiedzi". Wyliczył też trzy dodatkowe obszary, z którymi związana jest nowelizacja.

- Pierwszy to zrealizowanie porozumień z NSZZ "Solidarność" przez pół roku trwały trudne rozmowy, dotyczące wynagrodzeń, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dziedzin - powiedział Morawiecki.

- Drugi z tych obszarów to rolnictwo - staramy się przez te zmiany zabezpieczyć środki zarówno związane z trudnościami na rynkach rolnych, z korytarzami solidarnościowymi, jakie utworzyliśmy, zapewnieniem wyższych cen skupu, jakie obowiązują na rynku. Te środki też zostały ujęte w znowelizowanej ustawie budżetowej - wyliczał premier.

Dodał, że ostatni obszar związany jest z obronnością. - Tutaj także włączamy środki, które mają służyć realizacji kontraktów koreańskiego i amerykańskiego, ale także zasilamy nasz przemysł obronny środkami - powiedział Morawiecki.

14 mld zł więcej w 2023 roki na zadania realizowane przez samorządy

- Zdecydowaliśmy też o przeznaczeniu dodatkowych 14 mld zł na realizację zadań samorządów. 14 mld zł dla samorządów ma służyć przede wszystkim temu, aby uzupełnić wydatki bieżące - powiedział szef rządu.

- A jeżeli ktoś z tym ma mniejsze problemy, lub nie ma problemów, to możliwość przeznaczenia środków, które będą przypadały na daną jednostkę samorządu terytorialnego - na inwestycje - podsumował Mateusz Morawiecki.

Wydatki zostały zaplanowane na 672,5 mld zł, a deficyt miał wynieść nie więcej niż 68 mld zł

- Jeśli idzie o wzrost wydatków, to jest to zmiana o 20 mld 800 mln zł. Jeśli idzie o deficyt, rośnie on o 24 mld zł - powiedziała na konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W obecnie obowiązującej ustawie budżetowej wydatki zostały zaplanowane na 672,5 mld zł, a deficyt miał wynieść nie więcej niż 68 mld zł.

Minister finansów mówiła również o zmianie założeń makroekonomicznych do budżetu. - Wskaźniki makroekonomiczne przyjęte w tej nowelizacji oparliśmy o prognozy zapisane w aktualizacji programu konwergencji, czyli wzrost gospodarczy wyniesie 0,9 proc. PKB - podała Rzeczkowska.

W obecnej ustawie zaplanowano wzrost PKB na 1,7 proc. Minister dodała, że obserwowane są wskaźniki gospodarcze. I jest szansa jakaś, abyśmy osiągnęli 1 lub powyżej 1 proc. PKB - dodała.

Kiedy inflacja wreszcie spadnie do poziomu jednocyfrowego?

Szefowa MF zastrzegła, że w nowelizacji przyjęto konserwatywne założenia, zgodne z prognozami instytucji finansowych.

Na konferencji prasowej padło też pytanie o to, kiedy inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego.

- Wolałbym się posługiwać ostrożnym szacunkiem, że w IV kwartale tego roku, czyli październiku, listopadzie, grudniu, powinna się pojawić jednocyfrowa inflacja. Ale zależy to od tego, czy nie będzie kolejnych szoków na rynkach energetycznych, dalszych zakłóceń w łańcuchach dostaw. Choćby ceny żywności po tegorocznych żniwach są niewiadomą - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!