Partnerzy portalu

Rzeszów: Wymiana rur kanalizacji sanitarnej kosztowała ok. 1,2 mln zł

  • PAP
  • 19 października 2021 - 14:56
Ok. 1,2 mln zł kosztowała wymiana rur kanalizacji sanitarnej pod dwoma ulicami w Rzeszowie. Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) położyło blisko 500 metrów rur. Prace trwały ok. cztery miesiące.

Jak poinformował we wtorek prezes MPWiK Marek Ustrobiński, prace przebiegły szybko i sprawnie. "Dzięki zastosowanym technologiom udało nam się także zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców okolicznych bloków, ale przede wszystkim udało się uniknąć rozkopywania większości dróg, pod którymi instalowaliśmy nowe rury" - dodał.

Ustrobiński zaznaczył, że rozkopywanie jezdni spowodowałoby ogromne utrudnienia w ruchu, szczególnie na ulicy Hetmańskiej. "Konieczna byłaby zmiana organizacji ruchu drogowego w centrum Rzeszowa" - powiedział.

Dzięki zastosowanym technologiom nie trzeba było rozkopywać ulic. Pracownicy MPWiK szacują, że gdyby inwestycja była prowadzona w całości tradycyjną technologią, czyli z rozkopywaniem jezdni, trwałaby około roku i oznaczałaby konieczność np. rozkopania nawierzchni na całej ulicy Lenartowicza i przekopu w poprzek ulicy Hetmańskiej.

Rzeszowski MPWiK zastosował cztery technologie umieszczania rur w podłożu. Jak podała spółka, pod ulicą Hetmańską zastosowano metodę przeciskania przez podłoże nowej rury o średnicy 400 mm. Polega ona na wywierceniu odpowiedniego otworu i przeciśnięciu rury kanalizacyjnej. Natomiast pod częścią ulicy Lenartowicza zastosowano inną metodę, tzw. cracking. Nowa rura o średnicy 315 mm była umieszczana w miejscu starej o średnicy 300 mm, a wciągana nowa rura rozbijała i kruszyła starą.

Z kolei metoda przewiertu sterowanego była zastosowana na odcinku 110 metrów od strony budynku prokuratury w kierunku Zespołu Szkół Mechanicznych.

Nie wszędzie jednak możliwe było zastosowanie nowoczesnych metod i trzeba było zastosować tradycyjną technologię - rozkopanie jezdni. Tak było na części ulicy Lenartowicza, na długości około 80 metrów. Tam umieszczono rury o dużej średnicy - 500 mm i 700 mm.

Przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej była konieczna, ponieważ sieć jest coraz bardziej obciążona, a instalacja była stara. Chodziło także o to, by odciążyć i usprawnić działanie przepompowni zlokalizowanej przy ul. Hetmańskiej. Jej wydolność osiągała już maksymalne poziomy i było zagrożenie przeciążeniem i awarią.

W sumie podczas prac w rejonie ulic Hetmańskiej i Lenartowicza pod powierzchnią umieszczono prawie 500 metrów bieżących nowych rur kanalizacyjnych. Inwestycja kosztowała ok. 1,2 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!