Partnerzy portalu

Samorządność opiera się na solidarności. Śląsk wesprze gminy poszkodowane w nawałnicach

Zarząd woj. śląskiego chce przekazać 0,5 mln zł pomocy dwóm gminom z Pomorskiego poszkodowanym prawie dwa tygodnie temu na skutek nawałnic. Wsparcie ma trafić do gmin Brusy i Sulęczyno. Inicjatywę zarządu musi jeszcze zaakceptować śląski sejmik.

O planowanym wsparciu miejscowości poszkodowanych w nawałnicach poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Gminy, które mają otrzymać pomoc, wybrano po uzgodnieniach z zarządem woj. pomorskiego.

"Gminy naszego województwa wielokrotnie były i są doświadczane przez kataklizmy. Wówczas każda pomoc jest potrzebna. Samorządność opiera się na solidarności, dlatego naszym obowiązkiem jest pomagać w tej wyjątkowo dramatycznej sytuacji" - powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Aby pomoc została przekazana, wymagana jest akceptacja Sejmiku Województwa Śląskiego. W tym celu zarząd przygotował na najbliższą sesję - zaplanowaną na poniedziałek (28 sierpnia) - projekt odpowiedniej uchwały. Zakłada ona udzielenie pomocy finansowej - łącznie 500 tys. zł - na wsparcie osób i rodzin w poszkodowanych gminach. Większość sumy - 400 tys. zł - trafi do najbardziej zniszczonych Brus, Sulęczyna ma dostać 100 tys. zł.

Podobną inicjatywę chcą podjąć niektóre śląskie miasta. Uchwały w sprawie wsparcia poszkodowanych z Pomorza planują radni z Rybnika (pomoc w wysokości 100 tys. zł), Wodzisławia Śląskiego (30-40 tys. zł), Sosnowca (100 tys. zł), Raciborza (50 tys. zł) i Chorzowa (50 tys. zł).

Na nadzwyczajnej sesji o przekazaniu 50 tys. zł na likwidację zniszczeń w gminie Czersk (Pomorskie) zdecydowali już częstochowscy radni. Pomoc w podobnej wysokości zapowiedziała Jastrzębska Spółka Węglowa. O wsparcie modlitewne oraz finansowe dla ofiar nawałnic zaapelował do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Pomocy można udzielać także m.in. za pośrednictwem Caritas.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!