Partnerzy portalu

Samorządy dostaną dodatkowe pieniądze z PIT. Jeszcze w 2022 r.

 • PAP/AT
 • Opublikowano: 22 sierpnia 2022 - 12:57
Samorządy w 2022 r. uzyskają dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 13 mld 673 mln zł – wynika z informacji o planowanej nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego opublikowanej na stronach KPRM.
 • W projekcie znajdzie się kilka rozwiązań mających poprawić sytuację finansową samorządów. Wśród nich jest "wprowadzenie możliwości przekazania samorządom w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 13 mld 673 mln zł".
 • Środki te byłyby wsparciem finansowym w realizacji zadań własnych samorządu terytorialnego, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców.
 • Dzięki tym zmianom jednostki samorządu terytorialnego otrzymają jeszcze w tym roku dodatkowe środki, ponad te gwarantowane w 2023 r. zgodnie obecnymi przepisami.

Na stronach Kancelarii Premiera RP w wykazie prac legislacyjnych i programowych została opublikowana informacja o planowanej nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Jak wskazano, planowana nowelizacja jest związana z potrzebą "wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji ich zadań publicznych, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców".

13 mld 673 mln zł z podatku dochodowego od osób fizycznych dla samorządów

"Samorządy będą mogły dysponować dodatkowymi środkami już w 2022 r., co jest istotne biorąc pod uwagę obserwowany wzrost cen, który jest wynikiem oddziaływania wielu czynników nakładających się na siebie, w szczególności pandemii COVID-19 oraz inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Te czynniki wpływają na sytuację ekonomiczno-finansową nie tylko gospodarstw domowych, ale również na sektor finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego" - wskazano w informacji w wykazie prac legislacyjnych.

Czytaj też: Są wyniki sprawozdań samorządów z wykonania budżetów za I półrocze

W projekcie znajdzie się kilka rozwiązań mających poprawić sytuację finansową samorządów. Wśród nich jest "wprowadzenie możliwości przekazania jednostkom samorządu terytorialnego w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 13 mld 673 mln zł".

Jak podano w wykazie prac legislacyjnych, środki te byłyby wsparciem finansowym w realizacji zadań własnych samorządu terytorialnego, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców.

Czytaj też: Wielkie zmiany w budżetach samorządów. To zdarzyło się pierwszy raz od 7 lat

"Dzięki tym zmianom jednostki samorządu terytorialnego otrzymają jeszcze w tym roku dodatkowe środki, ponad te gwarantowane w 2023 r. zgodnie obecnymi przepisami (czyli ponad część rozwojową subwencji ogólnej). Wcześniejsze przekazanie środków finansowych oraz ich zwiększenie jest korzystne dla samorządów szczególnie w związku z inflacją" - wskazano w informacji.

W roku 2023 samorządy nie otrzymają części rozwojowej subwencji ogólnej

Dodano, że z uwagi na wcześniejsze zasilenie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w roku 2023 nie otrzymają one części rozwojowej subwencji ogólnej. Nie zostanie ona zaplanowana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023.

W projekcie zawarto także rozwiązania mające na celu dostosowanie reguł fiskalnych obowiązujących jednostki samorządu terytorialnego do obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, tj. wprowadzenie czasowych preferencji w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz limitu długu.

13 mld 673 mln zł z podatku dochodowego od osób fizycznych dla samorządów (fot. shutterstock)
13 mld 673 mln zł z podatku dochodowego od osób fizycznych dla samorządów (fot. shutterstock)

"Proponowane zmiany przewidują przedłużenie możliwości bilansowania części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego na lata 2023-2025 wolnymi środkami będącymi w dyspozycji jednostki. Dodatkowo proponuje się możliwość niespełnienia przez jednostkę samorządu terytorialnego relacji ograniczającej wysokość spłaty długu, czyli indywidualnego limitu spłaty zobowiązań (...), pod warunkiem gdy łączna kwota długu jednostki nie przekroczy 100 proc. jej dochodów ogółem pomniejszonych o dotacje i środki o podobnym charakterze (...) oraz powiększonych o planowane przychody z tytułów określonych w art. 217 ust. 2 pkt 4-8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych nieprzeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego" - wskazano na stronach kancelarii premiera.

Poza tym proponuje się wydłużenie okresu o rok wydatkowania środków otrzymanych z budżetu państwa przez gminy w roku 2021 z przeznaczeniem na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz w zakresie kanalizacji.

Z informacji wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd w III kw. tego roku.

 

KOMENTARZE2

 • eLPe 2022-08-24 13:17:46
  Dosadniej winno być: "oddamy mniej jako dodatkowe środki" !!! Najlepiej jeszcze z jakiegoś kolejnego FUNDUSZU, żeby nie "obciążać budżetu państwa". Cała strategia krótkowzroczności władzy !!!
 • Dwa 2022-08-22 13:49:12
  Zabierzemy samorządom 5% podatku z pit a później im damy mniej jako dodatkowe środki. nwm.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!