Samorządy mogą mieć problem z dodatkowymi 8 miliardami na kontach

Przedstawiciele śląskich gmin i powiatów chcieliby, aby dodatkowe środki w kwocie 8 mld zł rozliczać jak subwencję oświatową (fot. Shutterstock)
Jak poradzić sobie z kwotą 8 mld zł, która do końca 2021 r. wpłynie na rachunki jednostek samorządu terytorialnego jako rekompensata za przyszłe niższe dochody z podatków wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu? Tegoroczne nadwyżki i przyszłoroczne niedobory naruszyłyby równowagę budżetów. Problem omawiano na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 27 października. Według wiceministra Sebastiana Skuzy samorządy nie powinny się tym martwić.
- Dodatkowa kwota subwencji ogólnej, która wpłynie na konta jednostek samorządu terytorialnego do końca grudnia br. naruszy równowagę budżetową.
- Pieniądze pojawią się na kontach jednostek samorządowych do końca grudnia, ale ich zadaniem jest zrównoważenie niższych wpływów z PIT w przyszłym roku.
- Na wątpliwości samorządowców Ministerstwo Finansów odpowiada: przepisy pozwalają na zrównoważenie budżetów. Nadwyżka nie wpłynie też negatywnie na wskaźnik spłaty zadłużenia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE3
-
audytor samorzadowy
2021-11-09 11:17:51
do elPe- Tak to ma znaczenie dla zasady zrównoważonego budżetu operacyjnego i wskaźników art. 243 ufp. ale w zmienionej ustawie o dochodach jst są takie zapisy, które w znacznej części te problemy rozwiązują na rok 2022. Należy tylko dokładnie zrozumieć zapisane językiem prawniczym algorytmy matemat... rozwiń
-
obserwator
2021-11-09 09:13:15
w czym problem, w roku 2021 wb w jst + 8 mld
-
eLPe
2021-10-29 11:18:41
Fundamentalne znaczenie ma wyłącznie to czy te wpływy będą dochodem czy przychodem. Tylko jako dochód mają dla gmin znaczenie operacyjne !!!