Partnerzy portalu

Samorządy nie dostaną obiecanych dotacji z Polskiego Ładu?

Związek Gmin Wiejskich wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o przedłużenie terminów, w których samorządy muszą przedstawić umowy z wykonawcami na realizację inwestycji dotowanych z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W związku z obecną sytuacją (m.in. ze wzrostem cen paliw) mają bowiem problem ze znalezieniem wykonawców tych inwestycji. To zaś grozi im utratą rządowej dotacji.
  • Dotychczas odbyły się dwa nabory wniosków o dotacje z Programu Inwestycji Strategicznych. Pierwszy z nich rozstrzygnął się 25 października zeszłego roku. Pozytywnie rozpatrzono wnioski ponad 2,7 tys. samorządów, czyli niemal wszystkich.
  • W promesach dofinansowania był jednak jeden warunek: że samorządy przedstawią gotową do podpisania umowę z wykonawcą inwestycji nie później niż w pół roku po otrzymaniu promesy.
  • I z tym właśnie jest dziś duży problem.
  • O inwestycjach w samorządach będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • urzednik 2022-03-11 17:56:15
    W regulaminie pierwszego naboru wniosków, jak również w treści promesy nie mamy jako samorządy obowiązku rozstrzygnięcia przetargu w ciągu 6 miesięcy od daty wystawienia promesy wstępnej. Ten obowiązek dotyczy ogłoszenia przetargu a nie jego rozstrzygnięcia. To wynika również z treści składanego ośw...iadczenia do promesy wstępnej (patrz załącznik 7a do regulaminu). Regulamin ani inne dokumenty programowe nic nie mówią o teoretycznie możliwej sytuacji nierozstrzygnięcia pierwszego przetargu ogłoszonego w terminie 6 miesięcznym. W związku z powyższym uważam, że mamy prawo ogłaszać je do skutku nie narażając się na ryzyko utraty dofinansowania pomimo przekazywania czasami przez przedstawicieli BGK innych informacji.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!