Partnerzy portalu

Samorządy tracą krocie przez "lobbistyczną" ustawę. "Kto bierze tę kasę?"

Przy okazji omawiania w komisjach sejmowych zmian w ustawie o opłatach i podatkach lokalnych dotyczących lotnisk posłowie apelowali o zmodyfikowanie nieprecyzyjnej regulacji odnoszącej się do zwolnień z podatku infrastruktury kolejowej. Co do potrzeby wyprostowania tej sprawy - jest raczej zgodność; gorzej z realizacją.
  • Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje przepis mówiący o zwolnieniu z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli infrastruktury kolejowej. Regulacja jest jednak nieprecyzyjna, więc podatku nie płaci wiele firm, dysponujących np. niewielką bocznicą.
  • W listopadzie 2020 r. trafił do Sejmu senacki projekt ustawy modyfikującej zapisy sprzed blisko 4 lat, ale - jak dotychczas - skierowano go tylko do pierwszego czytania.
  • – Są bijące po oczach przykłady, jak galeria, która jest dworcem kolejowym w Poznaniu – zauważył poseł Jarosław Urbaniak. – Co stało za tak lobbistyczną ustawą? Kto bierze tę kasę? – zapytał Marek Sowa.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • Tom 2021-07-09 11:50:07
    Senatorowie przygotowali wadliwy projekt (patrz cytaty poniżej) i są zdziwieni, że nie jest procedowany? Gratulujemy, to dopiero ciężka praca za pieniądze podatników. "przedstawione w projekcie ustawy skorygowane brzmienie art. 7 ust. 1 pkt 1 nadal nie wiąże udostępnienia gruntu z przepisami ...ustawy z 2003 r. o transporcie kolejowym. A zatem główna luka nadal pozostaje i jest tą szczeliną, w którą ze swoją interpretacją wchodzą sądy i te podmioty, które zwolnienia chciałyby uzyskać" "nie uwzględniono pojęć zawartych w ustawie o transporcie kolejowym, które wdrażały do porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2012 r. w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego, istnieje ryzyko, że ustawa obciąży podatkami tych, których nie powinna"  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!