Samorządy z nadwyżką za I półrocze. Tylko dlaczego jest źle, skoro jest tak dobrze?

Posłowie dyskutowali o finansach JST w ramach Podkomisji do kontroli realizacji budżetu (Fot. sej,gov.)
Na posiedzeniu sejmowej Podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu wiceminister finansów Piotr Patkowski przedstawił dane z wykonania budżetów JST w I półroczu 2021 r. informacja o 96 proc. samorządów z nadwyżką wywołała gorącą dyskusję. Pewne jest to, że drugie półrocze przyniesie znacznie gorsze wyniki.
- Samorządowcy regularnie narzekają na swoją sytuację finansową, przekonując, że wprowadzane przez parlament zmiany podatkowe uderzają w ich budżetu i ograniczą stronę dochodową. Przedstawione dane muszą więc wywoływać zdziwienie lub nawet szok.
- Posłowie Koalicji Obywatelskiej zwrócili na posiedzeniu podkomisji uwagę, że dochody JST może i rosną, ale jeszcze szybciej rosną wydatki, ceny materiałów budowlanych i oczekiwania mieszkańców, którym trudno podołać.
- - Zawsze w II półroczu nadwyżka zamienia się w deficyt, albo w mniejszą nadwyżkę. I w tym przypadku tak będzie. Jeśli jednak mamy ponad 22 mld zł nadwyżki dochodów bieżących, przy planowanym przez JST deficycie kilkudziesięciu mld zł, to już dzisiaj możemy bardzo jasno powiedzieć, że ten deficyt nie zostanie zrealizowany – stwierdził Piotr Patkowski.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1