Partnerzy portalu

Sejm: projekt specustawy ws. Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. wraca do komisji

  • PAP
  • 24 czerwca 2021 - 17:26
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. wraca po drugim czytaniu do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Zajmie się ona złożonymi w czwartek poprawkami.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

XI sesja Światowego Forum Miejskiego w Katowicach odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 r. Ta edycja ogólnoświatowego wydarzenia będzie poświęcona transformacji miast na rzecz ich lepszej przyszłości.

W czwartek w Sejmie większość klubów zadeklarowała poparcie dla projektu, choć krytykowały one zbyt późne jego wniesienie przez rząd do prac parlamentarnych.

Klub Lewicy zgłosił poprawki dotyczące kwestii zakazu zgromadzeń spontanicznych na czas Forum. Jak zaznaczył poseł Lewicy Maciej Konieczny, zakaz ten powinien zniknąć, bo miasta muszą być miejscem żywej demokracji - wymiany idei, dyskusji oraz prawa do demonstracji.

Na wątpliwości i krytykę posłów opozycji dotyczącą późnego terminu procedowania specustawy, odpowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazując na pandemię, która utrudniła negocjacje z urzędnikami ONZ.

Jak poinformowała, procedury przetargowe zostały rozpoczęte. Wyjaśniła przy tym, że wyłączenia dotyczące Prawa Zamówień Publicznych, o których mowa w specustawie będą obejmować tylko tzw. usługi społeczne, które dziś trudno przewidzieć.

Jak zapewniła minister, proces ten będzie kontrolowany przez CBA. Doprecyzowała, że chodzi o zamówienia o niskiej wartości, według projektu do 600 tys. zł.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Organizatorem jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich.

Wydarzenie gromadzi z reguły ponad 20 tys. osób z całego świata. Jego poprzednia edycja odbyła się w 2018 r. w Kuala Lumpur w Malezji, ubiegłoroczna miała miejsce w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. O tym, że Katowice będą celem kolejnego spotkania, informowano w maju 2019 r.

Przygotowania do 11. Światowego Forum Miejskiego (WUF11) ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, następnie połączone z resortem finansów, rozpoczęło w sierpniu ub. roku. W marcu br. przedstawiło projekt specjalnej ustawy dotyczącej wydarzenia, który we wtorek przyjął rząd.

Ustawa ma określić zadania organów administracji publicznej oraz służb związane z organizacją WUF11, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także zasady udzielania i realizacji zamówień związanych z organizacją wydarzenia, zadania zespołu ds. jego organizacji oraz zasady finansowania.

Organizacja WUF11 będzie finansowana z budżetu państwa oraz budżetu Katowic. W projekcie określono finansowanie wydarzenia z rezerwy celowej budżetu państwa na poziomie ponad 193,3 mln zł w tym 68,4 mln zł - w 2021 r. i 124,9 mln zł - w 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!