Partnerzy portalu

Sejm przyjął kolejną tarczę. Oto najważniejsze zmiany dla samorządów

Strażnicy gminni mogą być wezwani przez wojewodę do wspólnych działań z policją w przypadku powszechnego zagrożenia; brak konieczności organizowania przetargu na zakupy i usługi do walki z epidemią; uproszczenie procedury budowlanej z pominięcie m.in. wydania zgody na budowę - to najważniejsze z punktu widzenia samorządów zmiany, jakie w polskim prawie przyniesie piąta wersja tzw. tarczy antykryzysowej. Ustawa została przyjęta przez Sejm w czwartek 22 października i teraz zostanie skierowana do Senatu. Podczas posiedzenia odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję.
  • Wojewoda będzie mógł bez konsultacji z samorządem, powołać daną straż miejską i gminną do wspólnych działań z policją w celu walki z epidemią - zakłada nowelizacja tzw. tarczy antykryzysowej.
  • Samorządy, czy inne jednostki publiczne, nie będą musiały także organizować procedur przetargowych na cele związane z COVID-em. W przepisach jest jednak jeden haczyk.
  • Projekt ustawy trafi teraz do Senatu. Opozycja ma nadzieję, że izba wyższa parlamentu jeszcze raz przyjrzy się wszystkim poprawkom odrzuconym przez Sejm. Było ich 53.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • stary kocur 2020-10-23 09:40:15
    Jeżeli straże miejskie nie podporządkują się wojewodom, powinny zostać po prostu zlikwidowane, jako niepotrzebne mieszkańcom elementy "dworów" burmistrzów i prezydentów miast.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!