Partnerzy portalu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju

  • PAP
  • 29 października 2021 - 16:19
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, który doprecyzowuje przepisy dotyczące ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Nowelizacja wynikała z konieczności wyodrębnienia w ewidencji księgowej zadań związanych z realizacją tarcz PFR.

Za nowelizacją głosowało 318 posłów, nikt nie był przeciw, natomiast 126 się wstrzymało.

Z przepisów dotychczas obowiązującej ustawy z 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju wynika, że Rada Ministrów, w związku ze skutkami COVID-19, może powierzyć Polskiemu Funduszowi Rozwoju realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, (w szczególności w takich formach, jak obejmowanie lub nabywanie udziałów, akcji, warrantów subskrypcyjnych, obligacji, wierzytelności oraz przystępowanie do spółek osobowych, udzielanie pożyczek, gwarancji oraz poręczeń), lub w formach bezzwrotnych.

Realizując program rządowy, PFR jest obowiązany prowadzić wyodrębnioną ewidencję dla zadań związanych z realizacją programu, w tym jest obowiązany do prawidłowego przypisywania przychodów i kosztów na podstawie obiektywnych metod. W związku z tym, dotychczasowe brzmienie przepisów wskazywało na konieczność wyodrębnienia w ramach ksiąg rachunkowych PFR operacji związanych z realizacją odpowiednio każdego z programów rządowych - podano w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Przypomniano, że w kwietniu 2020 r. rząd powierzył PFR realizację programów rządowych: "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm" oraz "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!