Partnerzy portalu

Sejm zdecydował. Zakaz łączenia mandatu z zatrudnieniem jednak nie od przyszłego roku

Szereg rozwiązań w tzw. ustawie antykorupcyjnej zacznie obowiązywać od kolejnej kadencji; chodzi o to, żeby nie zmienić pewnych reguł w trakcie gry - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, odnosząc się do głosowania w Sejmie nad poprawkami Senatu do ustawy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W czwartek Sejm głosował nad poprawkami Senatu do tzw. ustawy antykorupcyjnej. Senatorowie chcieli m.in. wprowadzenia już od 1 stycznia 2022 roku - a nie od kolejnej kadencji - zakazu łączenia przez parlamentarzystów i samorządowców mandatu z zatrudnieniem lub wykonywaniem innych zajęć w instytucjach państwowych i spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiada co najmniej 10 proc. udziałów. Poprawka ta została jednak odrzucona.

Schreiber podkreślił, że tzw. ustawa antykorupcyjna nie była projektem rządowym, tylko projektem poselskim Kukiz'15. Mówił, że nowe przepisy "są kolejnym krokiem do ostrej walki z korupcją, łącznie z bardzo wysokimi sankcjami".

Odnosząc się do odrzucenia senackiej poprawki i pozostawienia pierwotnego zapisu ustawy odparł, że "to rozwiązanie nie jest złe i nie dotyczy tego, by kogoś bronić, jakiejś większości czy mniejszości".

"To dotyczy nie tylko posłów, to dotyczy także wszystkich samorządowców. I wydaje się, że jest sprawą w pewnym sensie uczciwą i tak samo są te rozwiązania, szereg innych rozwiązań jest także zapisanych od kolejnej kadencji, po to żeby pewnych reguł w trakcie gry w tym wypadku nie zmieniać" - mówił Schreiber.

Dodał, że gdyby nie inicjatywa Pawła Kukiza wsparta przez PiS to w ogóle nie byłoby żadnych zapisów, które zawiera ustawa.

Nowelizacja Kodeksu karnego i innych ustaw poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić surowymi sankcjami, m.in. utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów, choć dopiero od następnej kadencji.

Zgodnie z "ustawą antykorupcyjną" partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Ustawa została uchwalona z inicjatywy koła Kukiz'15, a poparta została także przez PiS na mocy umowy programowej Kukiz'15 z PiS zawartej na przełomie maja i czerwca.

KOMENTARZE1

  • oczadziały 2021-10-18 12:03:42
    no tłuste koty musza sie jeszcze podpaść zanim stracą władzę....Kukiz o to ci chodziło????????

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!