Partnerzy portalu

Sejmik udzielił absolutorium zarządowi województwa wielkopolskiego

Sejmik województwa wielkopolskiego udzielił w poniedziałek (29.05) zarządowi województwa absolutorium za wykonanie budżetu w 2016 roku. Za udzieleniem absolutorium głosowało 23 radnych, przeciwko było siedem osób, trzech radnych wstrzymało się od głosu.

• Absolutorium zostało udzielone głównie za sprawą głosów radnych koalicji PO-PSL. Przeciwni byli radni klubu PiS.

• W budżecie województwa wielkopolskiego w 2016 roku dochody zostały zrealizowane w wysokości 1 mld 088 mln zł co stanowiło 102,8 proc. planu, natomiast wykonanie wydatków wyniosło 951,5 mln zł, co stanowiło 91,2 proc. planu.

• Ubiegłoroczny budżet zamknął się nadwyżką budżetową w wysokości 136,4 mln zł. Właśnie wysokość nadwyżki była w trakcie poniedziałkowej sesji szczególnie krytykowana przez opozycyjnych radnych.

 

Marek Woźniak: budżet był przede wszystkim redystrybucyjny i solidarnościowy

Marszałek województwa Marek Woźniak (PO) powiedział w poniedziałek, że budżet województwa jest "znaczącym wkładem w rozwój wielu dziedzin aktywności społecznej w Wielkopolsce".

- Szeroki strumień dotacji dociera do samorządów, stowarzyszeń, służb mundurowych czy uczelni. Jesteśmy mecenasem i partnerem bardzo wielu przedsięwzięć. Ten budżet był przede wszystkim redystrybucyjny i solidarnościowy - powiedział.

Woźniak podkreślił, że dobre zarządzanie strategiczne i finansowe zostało podkreślone przez agencję ratingową Fitch, która podniosła rating Wielkopolski do poziomu AAA(pol) z wcześniejszego poziomu AA+(pol).

Zaznaczył, że poziom ratingu AAA(pol) jest najwyższą oceną, jaka jest możliwa do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego. Dodał też, że Fitch wskazał na "bardzo dobre zarządzanie strategiczne i finansowe oraz na dobre wyniki operacyjne, które zapewniają bezpieczne wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia".

Opozycja wytyka błędne szacunki: Można było te pieniądze wydać

Absolutorium zostało udzielone głównie za sprawą głosów radnych koalicji PO-PSL. Szef klubu PiS Dariusz Szymczak podkreślił, że jednym z powodów decyzji o głosowaniu przeciwko udzieleniu absolutorium była bardzo wysoka nadwyżka budżetowa.

- Żaden zarząd województwa w Polsce nie przewidział aż takiego błędu. Można było te pieniądze wydać - można było rozwijać gospodarkę, można było chociażby spłacać zadłużenie. Zarząd województwa większość czasu pracuje w terenie. Pracuje w służbowych samochodach, jeździ po Wielkopolsce i przecina wstęgi. Wydaje unijne pieniądze, a nie pracuje tutaj - powiedział.

Szef klubu lewicy Wiesław Szczepański wyjaśnił, że klub wstrzymuje się od głosu, bo ma zastrzeżenia m.in. do wysokich kosztów utrzymania administracji, czy braku odpowiedniego nadzoru nad spółkami województwa. Wskazał też na znaczącą wysokość nadwyżki budżetowej w ubiegłorocznym budżecie.

W 2016 roku województwo najwięcej wydało na transport i łączność - 393,1 mln zł. Na administrację publiczną wydano 115,5 mln zł, na rolnictwo i łowiectwo 111,7 mln zł, na ochronę zdrowia 71,3 mln zł, zaś na oświatę i wychowanie - 49,5 mln zł.

Na wydatki majątkowe dotyczące infrastruktury drogowej przeznaczono 82,5 mln zł. W ramach tych środków Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu przeznaczył na inwestycje drogowe 54,5 mln zł. Na opracowanie dokumentacji projektowych, które są niezbędne do przygotowania przyszłych inwestycji przeznaczono środki w wysokości 11,1 mln zł. W ramach wydatków bieżących 54,8 mln zł trafiło na bieżące utrzymanie dróg i mostów.

Na inwestycje w ramach ochrony zdrowia wydano 25,2 mln zł. Do najważniejszych wydatków należały rozpoczęcie budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z Oddziałem Leczenia Uzależnień przy Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, oraz rozpoczęcie prac przy budowie Ośrodka Radioterapii w Pile.

Pozytywne opinie o wykonaniu zeszłorocznego budżetu województwa zostały przedstawione przez komisje sejmikowe, Regionalną Izbę Obrachunkową i biegłego rewidenta.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!