Partnerzy portalu

Senat: Komisja proponuje poprawkę do ustawy mającej zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

  • PAP
  • Opublikowano: 26 października 2021 - 15:49
Senacka komisja środowiska rozpatrzyła we wtorek nowelę ustawy, której celem jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Komisja zaproponowała, by do noweli wprowadzić jedną legislacyjną poprawkę.

We wtorek senacka komisja środowiska rozpatrzyła nowelę ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która głównie wdrażać będzie do polskich przepisów postanowienia czterech unijnych dyrektyw odpadowych. Ich cel to zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców. Nowelizacja ma wpłynąć na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i zmniejszą zagrożenie dla zdrowia.

Senatorowie zaproponowali w ślad za legislatorem jedną poprawkę legislacyjną, dotyczącą wykreślenia z reguły wydatkowej ustawy roku 2021 roku, w którym wydatki określono na 0 zł. Zgodnie z nowelą większość przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie UE do 2035 r. zobowiązane są do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Nowela m.in. zmienia definicję bioodpadów, gospodarowania odpadami i zapobiegania powstawaniu odpadów, odpadów komunalnych. Dodaje również kolejne definicje dot. odpadów innych niż niebezpieczne, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, odpadów żywności, systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, odzysku materiałów i wypełniania wyrobisk.

Ustawa wprowadza też wymagania dotyczące kosztów gospodarowania odpadami ponoszonych przez wprowadzającego produkty do obrotu. Wyznacza ponadto do 2030 r. nowe, wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych - w odniesieniu do wprowadzonych do obrotu opakowań.

Nowe przepisy wprowadzają też zakaz przekazywania na składowiska odpadów selektywnie zebranych w celu przygotowania ich do ponownego użycia lub recyklingu - z wyjątkiem odpadów powstających w wyniku dalszego przetwarzania odpadów selektywnie zebranych, jeżeli składowanie daje w tym przypadku wynik najlepszy dla środowiska.

Nowe przepisy przewidują również, że od 2035 r. na składowiska będzie można przetrzymywać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych. Na lata 2025-2029 ten współczynnik został określony na maksymalnie 30 proc., a w latach 2030-2034 - na 20 proc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!