Partnerzy portalu

Senat: Nowela o ochronie gruntów rolnych i leśnych - ponownie do komisji

  • PAP
  • Opublikowano: 28 października 2021 - 22:53
Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która ma ułatwić prowadzenie pozarolniczej działalności w gospodarstwie rolnym, wraca do senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zdecydował w czwartek Senat. Do ustawy zaproponowano poprawki doprecyzowujące wcześniej zgłoszone poprawki.

Senat w czwartek rozpatrywał ustawę o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Celem ustawy jest uproszczenie procedury w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników, działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego. Nowe przepisy zwalniają z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej.

W trakcie czwartkowego rozpatrywania ustawy, senator Ryszard Bober (KP) zgłosił dwie poprawki, jak sam tłumaczył doprecyzowujące dwie wcześniejsze przyjęte przez senacką Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Komisja na posiedzeniu 26 października przyjęła dwie poprawki legislacyjne. W tej chwili zgłoszę do tych poprawek już niejako doprecyzowujące tamte poprawki" - tłumaczył senator.

Autorami znowelizowanej przez Sejm ustawy w połowie października br. jest grupa posłów PiS i Kukiz'15. Zakłada ona, że rolnik chcąc prowadzić we własnym gospodarstwie pozarolniczą działalność nie będzie musiał odrolnić gruntu i wnosić opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji.

Celem nowelizacji jest uproszczenie procedury w zakresie podejmowania lub rozwijania działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Obecnie prowadzenie działalności nierolniczej w ramach gospodarstwa rolnego nie jest możliwe bez wcześniejszego przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze w drodze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku jego braku - w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Podczas prac sejmowych doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.

Ustawa ma wejść w z dniem 1 stycznia 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!