Partnerzy portalu

Senat: ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych przyjęta z poprawkami

  • PAP
  • Opublikowano: 29 października 2021 - 15:48
Senat poparł poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ustawa ma ułatwić podejmowanie działalności nierolniczej na gruntach rolnych.

W piątek Senat głosował nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Izba wyższa poparła wprowadzenie do ustawy poprawek, rekomendowanych przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi senatorowie zarekomendowali cztery poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Ustawa ma uprościć procedurę w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników, działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego. Nowe przepisy zwalniają z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej.

Zarekomendowana podczas posiedzenia poprawka nr 1 ma na celu zapewnienie spójności proponowanych przepisów art. 12b zmienianej ustawy w sposobie odwoływania się do zabudowy zagrodowej oraz wyłączanych z produkcji pod tą zabudowę gruntów rolnych.

Celem poprawki nr 2 jest "doprecyzowanie proponowanego przepisu przez określenie, że wskazane w nim powiadomienie jest składane jednocześnie z wnioskiem o wyłączenie gruntów z produkcji".

Z kolei poprawka nr 3 ma na celu zredagowanie proponowanego przepisu zgodnie z wymogami Zasad techniki prawodawczej.

Poprawka nr 4 odnosi się do doprecyzowania proponowanego przepisu "przez wskazanie, że administracyjnej karze pieniężnej podlega prowadzenie działalności innej niż rolnicza na zabudowie zagrodowej bez dokonania wymaganego powiadomienia, a nie sam fakt niezłożenia powiadomienia o zamiarze prowadzenia takiej działalności".

Autorami znowelizowanej przez Sejm ustawy w połowie października br. jest grupa posłów PiS i Kukiz'15. Zakłada ona, że rolnik chcąc prowadzić we własnym gospodarstwie pozarolniczą działalność nie będzie musiał odrolnić gruntu i wnosić opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji.

Celem nowelizacji jest uproszczenie procedury w zakresie podejmowania lub rozwijania działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Obecnie prowadzenie działalności nierolniczej w ramach gospodarstwa rolnego nie jest możliwe bez wcześniejszego przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze w drodze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku jego braku - w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Podczas prac sejmowych doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.

Ustawa ma wejść w z dniem 1 stycznia 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!