Partnerzy portalu

Śląskie: Dotąd blisko 2 tys. ozdrowień w JSW i około 1,6 tys. w PGG

  • PAP
  • 1 lipca 2020 - 10:33
Dziewięć nowych zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego. W górniczych spółkach przybyło od poniedziałku 256 ozdrowieńców. Łącznie w całym górnictwie za chore uznawanych jest obecnie 2285 osób.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Blisko 2 tys. ozdrowień odnotowano już w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie w trakcie epidemii wykryto najwięcej zakażeń w polskim górnictwie - łącznie blisko 3,9 tys. Około 1,6 tys. osób wyzdrowiało też w Polskiej Grupy Górniczej, gdzie łączna liczba chorych sięgnęła ok. 1,9 tys.

To wnioski z zebranych przez PAP środowych statystyk epidemicznych JSW i PGG. Już wcześniej środowego poranka władze spółki Węglokoks Kraj podały, że w należącej do niej jedynej kopalni Bobrek-Piekary za ozdrowieńców uznano tego dnia wszystkie 590 osób, które od początku epidemii uległy tam zakażeniom.

W JSW w środę rano łączna liczba przypadków zakażeń od początku epidemii wynosiła 3880 (od wtorku wzrost o 6). Nowi zarażeni to pięciu pracowników kopalni Budryk (od początku epidemii do środy koronawirusa stwierdzono tam u 294 pracowników) i jeden kopalni Borynia (414).

W pozostałych kopalniach JSW nie przybyło w ciągu ostatniej doby osób zakażonych: w kopalni Pniówek od początku epidemii ich liczba wyniosła 1601, w kopalni Zofiówka 1180, w kopalni Jastrzębie-Bzie 387, a w kopalni Szczygłowice - cztery.

Kwarantanną w środę pozostawało objętych 119 pracowników JSW (we wtorek o 3 więcej). Wyzdrowiało w spółce od początku epidemii 1996 osób (wzrost od wtorku o 83 osoby). Oznacza to, że liczba osób obecnie uznawanych za zarażone w JSW to 1884 - to 48,6 proc. ogółu zakażeń w spółce, czyli wyzdrowiała już ponad połowa pracowników.

W największej węglowej spółce - Polskiej Grupie Górniczej - od wtorku przybyło sześć nowych przypadków zakażenia i łącznie od początku epidemii ich liczba wzrosła do 1886. Wyzdrowiało dotąd 1589 osób - ta wartość wzrosła ostatniej doby o 27 osób. W spółce pozostaje zarażonych 297 osób, czyli 15,7 proc. ogółu zakażeń.

Od piątku PGG nie podaje danych w rozbiciu na poszczególne zakłady. Do piątku najwięcej zarażeń stwierdzono w tej spółce w kopalniach Jankowice (677), Sośnica (460), Marcel (237), Murcki-Staszic (236), Bolesław Śmiały (89), Bielszowice (72) i Ziemowit (27).

Według wcześniejszych danych m.in. 25 przypadków było też w Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych, a mniejsze liczby - w pozostałych kopalniach. W środę na kwarantannie przebywało 381 pracowników PGG (dzień wcześniej - o 18 więcej).

Obok zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych było też 590 górników z należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek. Obecnie koronawirusa nie ma tam już żaden pracownik; nikt z Bobrka nie przebywa też już na kwarantannie.

Górnicy to nadal jeszcze ponad połowa (6356) z 12 tys. 686 wszystkich osób zarażonych od początku epidemii w woj. śląskim (oficjalne dane z wtorku, w tym łącznie blisko 7,8 tys. osób wyzdrowiało) i 18,5 proc. z 34 tys. 393 osób zakażonych w całej Polsce (dane oficjalne z wtorku). Śląskie pozostaje województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!