Partnerzy portalu

Śląskie: Finał renowacji zabytkowego ołtarza w XVIII-w. kościele w Zamarskach

  • PAP
  • 6 marca 2023 - 10:47
Zakończyły się prace konserwatorskie przy zbytkowym ołtarzu głównym w kościele parafialnym św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim, drewnianej świątyni z XVIII w. – podał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak zakomunikowali konserwatorzy, w pierwszym etapie prac wykonano badania konserwatorskie stratygraficzne, które ujawniły pod wtórnymi przemalowaniami oryginalną marmoryzację w odcieniach koloru niebieskiego i różowego oraz złocenia i srebrzenia. "Po usunięciu wtórnego deskowania odsłonięto też pierwotną murowaną mensę" - podali.

Ołtarz główny w świątyni w Zamarskach posiada w centralnej części retabulum obraz "Najświętsze Serce Jezusa", a w zwieńczeniu współczesny wizerunek "Św. Rocha" autorstwa Emilii Skupień z 1985 r.

Konserwatorzy w komunikacie przypomnieli, że w poprzednich latach parafia konsekwentnie przywracała elementy wystroju świątyni do ich historycznego wyglądu. Między innymi w ostatnich latach zajmowali się amboną oraz datowanym na lata 30. lub 40. XVIII w. ołtarzem bocznym prawym. Pierwotnie stanowiły one wyposażenie kościoła św. Jerzego w Cieszynie i zostały zakupione oraz przeniesione do wnętrza kościoła w Zamarskach w 1884 r.

Urząd konserwatorski zakomunikował, że w przyszłości planowana jest kompleksowa konserwacja pozostałych elementów wyposażenia kościoła, w tym ołtarza bocznego lewego oraz organów. Do historycznego wnętrza dostosowane zostaną ołtarz posoborowy i ambonka.

Prace, które zostały zakończone, były możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.

Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 r. Obecna świątynia została dobudowana do XVI-w. wieży w 1731 r. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 r. kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, a później parafii w Hażlachu. Parafia w Zamarskach została erygowana w 1981 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!