Partnerzy portalu

Śląskie: Od 1 stycznia 2022 r. likwidacja Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 19:16
1 stycznia 2022 r. rozpocznie się likwidacja Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska – jednostki urzędu marszałkowskiego działającej dla dobra przyrody regionu. Zadania i majątek Centrum przejmie urząd marszałkowski.

W poniedziałek radni Sejmiku Woj. Śląskiego skorygowali wcześniejszą uchwałę w tej sprawie, m.in. określając zasady przejęcia mienia i należności Centrum; w efekcie w całości zostaną one przejęte przez urząd marszałkowski. Centrum zakończy swoją 30-letnią działalność z dniem 31 marca 2022 r.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały ws. likwidacji centrum, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska (CDPGŚ) zostało powołane przez wojewodę śląskiego w 1992 r. W związku z reformą administracyjną kraju w 2002 r. nadano mu statut jednostki samorządowej, zmieniony w styczniu ub. roku.

Jako cel działania CDPGŚ w statucie wskazano "działanie dla dobra środowiska przyrodniczego woj. śląskiego poprzez gromadzenie wiedzy, działalność ochronną i edukacyjną, aby zachować tożsamość wszystkich regionów województwa oraz ich walory przyrodnicze".

Centrum realizowało zadania samorządu woj. śląskiego w zakresie szeregu ochrony przyrody i krajobrazu, a także gromadzenia, integrowania i rozpowszechniania wiedzy o dziedzictwie przyrodniczym i krajobrazowym regionu poprzez działalność dokumentacyjną, edukacyjną, popularyzacyjną i promocyjną.

"Z analizy kosztów funkcjonowania, przeglądu dotychczasowej działalności oraz na podstawie informacji pozyskanych w trakcie pełnienia nadzoru nad CDPGŚ zasadnym jest podjęcie decyzji o likwidacji jednostki i powierzenia realizacji dotychczasowych zadań jednostki departamentowi ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego" - napisano.

Wskazano przy tym, że obecnie w CDPGŚ zatrudnionych jest 13 osób, tj. dyrektor (dr Jerzy Parusel), główna księgowa, sekretarka oraz 10 pracowników merytorycznych. Wykazano, że likwidacja CDPGŚ pozwoli na oszczędności środków własnych budżetu województwa w wysokości ok. 271,7 tys. zł rocznie. Zapewniono, że "zmiany organizacyjne nie wpłyną na kontynuację realizacji zadań jednostki".

Uznano, że biorąc pod uwagę zakres i złożoność zadań samorządu województwa w tych kwestiach, a także sytuację kadrową w departamencie ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, "wskazane jest przeniesienie merytorycznych pracowników CDPGŚ do realizacji merytorycznych zadań samorządu województwa".

Sprawa zapowiadanej w ostatnich latach parokrotnie przez samorząd województwa likwidacji Centrum napotkała sprzeciw części regionalnych środowisk. Jak pisali w jednej z internetowych petycji radna woj. śląskiego Alina Bednarz (KO), aktywistka Barbara Zygmańska i regionalista Marcin Musiał, "to jedyna w swoim rodzaju instytucja w Polsce".

"Nieocenione są jej zasługi, nie tylko dla dobrostanu przyrodniczego naszego regionu czy kraju, ale też Europy. Centrum ma bowiem znaczący udział w tworzeniu Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 na terenie woj. śląskiego" - wskazywali społecznicy. "Przyroda Górnego Śląska i woj. śląskiego potrzebuje nieustannej opieki" - akcentowali.

"Działalność CDPGŚ wielokrotnie była wysoko oceniana przez autorytety świata nauki, wyższe uczelnie i instytucje z nim współpracujące, a w roku 2018 Sejmik Województwa Śląskiego przyznał mu Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla województwa śląskiego" - napisali inicjatorzy apelu uznając, że podłożem likwidacji Centrum jest "polityka".

Ponadto na poniedziałkowej sesji sejmiku radni m.in. zdecydowali o dofinansowaniu podyplomowych studiów nauczycieli z wiedzy o regionie i na podstawie zmienionych przepisów zdecydowali o ustaleniu wysokości diet radnych i wynagrodzeniu marszałka woj. śląskiego (wynagrodzenie zasadnicze 10,8 tys. zł, dodatek funkcyjny 2950 zł, dodatek specjalny 4125 zł i dodatek za wieloletnią pracę).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!