Partnerzy portalu

Śląskie: Pilchowice przejęły dworzec wąskotorowy, chcą przedłużenia istniejącego odcinka linii

  • PAP
  • 8 marca 2023 - 19:46
Władze gminy Pilchowice (Śląskie) kupiły od Polskich Kolei Państwowych budynek dawnej stacji kolei wąskotorowej w Nieborowicach. Chcą przedłużenia do centrum Pilchowic drogi rowerowej śladem dawnej wąskotorówki z Gliwic i odbudowy fragmentu linii z Pilchowic do miejscowości Stanica.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Funkcjonująca obecnie w Rudach Raciborskich kolejka wykorzystuje fragment jednej z linii lokalnych, przylegających do dawnej sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Jej siedzibą jest stacja w Rudach. Kolejka kursuje stamtąd w dwóch kierunkach: na północny wschód do przystanku Stanica i na południe - do przystanku Rybnik Stodoły przy Zalewie Rybnickim.

Opiekujący się kolejką Gminny Ośrodek Turystyki i Promocji w Rudach współpracuje z samorządem sąsiednich Pilchowic, starając się o odbudowę kolejnego fragmentu dawnej trasy: ok. 5 km linii między Stanicą a centrum Pilchowic. Pod tym kątem m.in. w ub. roku PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały zarządcy kolejki szyny i elementy toru.

Przejęta od PKP SA stacja kolejki w Nieborowicach ma stać się w zamierzeniach władz Pilchowic stacją turystyczną dla rowerzystów. "Takie mamy plany, takie mamy marzenia: rowerem z Gliwic przez gminę Pilchowice i dalej, kolejką wąskotorową, do Zalewu Rybnickiego" - powiedział na nagraniu w mediach społecznościowych gminy Pilchowice jej wójt Maciej Gogulla.

Zdaniem Gogulli kupiony kosztem 189 tys. zł od Polskich Kolei Państwowych dawny budynek stacyjny w Nieborowicach jest unikatowy. "Mamy pełną świadomość, że oznacza to dla nas odpowiedzialność i wyzwanie. Natomiast od początku nie mieliśmy wątpliwości, że to jedyna słuszna decyzja, która uchroni ten zabytkowy obiekt od całkowitego zniszczenia" - wskazał wójt.

"Przede wszystkim chcemy go odbudować w takiej postaci, w jakiej znamy go jeszcze z końca lat 80. ub. wieku, zanim popadł w ruinę. W najbliższym czasie zlecimy dokumentację projektową, aby przywrócić temu obiektowi dawny blask. Potrwa to, pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, około roku" - zasygnalizował.

"Jesteśmy na trasie byłej kolejki wąskotorowej relacji Gliwice - Rudy. Dziś trudno mówić o odbudowie całej tej trasy (zlikwidowanej na terenie Gliwic), natomiast mamy plany, aby ścieżkę rowerową (z Gliwic, śladem dawnej kolejki), która dziś kończy się około kilometra stąd, w Mysiej Górze, poprowadzić do centrum Pilchowic" - sprecyzował.

"Ten obiekt będzie stacją, może przystanią rowerową dla turystów, którzy później, od centrum Pilchowic, będą mogli już przesiąść się na kolejkę wąskotorową i dojechać nią do Zalewu Rybnickiego. Odbudowa kolejki wąskotorowej do centrum Pilchowic, uważamy, jest realna. Więc mówimy o strategicznym projekcie, którego newralgiczną częścią było przejęcie tego obiektu" - zaznaczył.

W jego ocenie zabezpieczenie i adaptacja stacji w Nieborowicach powinny być zadaniem o charakterze ponadgminnym. Koszt tego zadania to, szacunkowo, kilka milionów złotych, a budowa fragmentu drogi rowerowej - kilkanaście milionów.

"Tego własnymi środkami nie jesteśmy w stanie pokryć, ale jestem optymistą: liczymy na wsparcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wszystkich możliwych opcji politycznych; zachęcamy do współpracy lokalnych parlamentarzystów i w ogóle ludzi dobrej woli" - zaapelował. "Myślę, że przy dobrej współpracy jesteśmy w stanie oddać ten obiekt mieszkańcom już za kilka lat" - ocenił Gogulla.

Wykorzystywany przez kolejkę w Rudach odcinek toru jest pozostałością po 51-kilometrowej kolei działającej od początku ub. wieku. Łączyła ona Gliwice z obecną dzielnicą Raciborza - Markowicami prowadząc ruch towarowy i pasażerski. Pociągi przestały jeździć w 1993 r. Mimo wpisu do rejestru zabytków i ochrony konserwatorskiej, znaczną część kolei rozkradziono.

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach wykorzystuje obecnie niespełna 7-kilometrowy odcinek torów ze Stanicy przez Rudy do Stodół i obiekty z układem torowym w Rudach. Odbudowa toru do Pilchowic byłaby kolejnym przedłużeniem trasy kolejki z Rud. W latach 2018-2019 siłami samorządu Rybnika odbudowano dawnym śladem odcinek Paproć - Rybnik Stodoły, umożliwiając tym samym dojazd do rekreacyjnych terenów wokół rybnickiego zalewu.

Jest to jedna z dwóch pozostałości sieci kolei wąskotorowej, której kluczową częścią w regionie były powstałe w 1853 r. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Tory o rozstawie 785 mm i łącznej długości w szczytowym momencie ok. 230 km łączyły większość kopalń, hut, fabryk i elektrowni konurbacji, przez dekady będąc podstawą lokalnego transportu ładunków masowych i półfabrykatów.

Pod koniec ub. wieku zarządzające siecią GKW Polskie Koleje Państwowe straciły wąskotorowych kontrahentów i zlikwidowały znaczną część torów. W 2002 r. rolę głównego właściciela zachowanego fragmentu GKW przejął samorząd Bytomia, a operatorem ocalałej linii Bytom - Miasteczko Śl. zostało pasjonackie Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

21-kilometrowa trasa jest dziś sezonową linią turystyczną łączącą centra miast z atrakcyjnymi turystycznie i rekreacyjnie miejscami, m.in. Zabytkową Kopalnią Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach, popularnym latem zalewem Chechło-Nakło w Miasteczku Śląskim oraz kompleksem sportowym ze stokiem narciarskim Sportowa Dolina w Suchej Górze.

Zarówno stacja w Rudzie, jak i kolej obsługiwana przez SGKW są ważnymi punktami Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!