Partnerzy portalu

Śląskie: Wodociągowcy nauczą dzieci, jak nie zapychać kanalizacji

  • PAP
  • Opublikowano: 22 marca 2021 - 12:28
Kierowaną do dzieci kampanię edukacyjną uczącą, czego nie należy wrzucać do toalety, aby nie powodować uszkodzeń kanalizacji, rozpoczyna Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego. W przygotowaniu kampanii pomogły instytucje oświatowe i kulturalne.

Jak poinformowało w poniedziałek stowarzyszenie, kampania oparta jest o nagranie spektaklu teatralnego, opowiadającego historię szczeniaka, który wskutek działania człowieka trafił do systemu kanalizacyjnego. Szczeniak przeżywa tam smutne i wesołe przygody, spotyka inne postaci, np. aligatora i szczurzycę, a ostatecznie zostaje uratowany.

Dzięki fabule dzieci zdobywają wiedzę o systemie kanalizacyjnym, m.in. o tym, jakie przedmioty - a czasem też zwierzęta - do niego trafiają. Kluczowe przesłanie to informacje, jak nie doprowadzać do uszkodzeń kanalizacji (wskutek trafiających do rur śmieci czy też szkód wywołanych przez szczury żywiące się wyrzucanymi do toalet resztkami), a także jak chronić środowisko (dbać o czystość wody).

W poniedziałek liczące nieco ponad 30 minut nagranie było już dostępne na stronie toaletatoniesmietnik.pl oraz na profilu "Stowarzyszenie Wodociągowców" w serwisie YouTube.

Jak zapewniła cytowana w informacji stowarzyszenia autorka przedstawienia Anna Bączek-Lieber, historia szczeniaka wrzuconego do kanalizacji i uratowanego przez pracowników oczyszczalni, wydarzyła się naprawdę przed laty w Katowicach.

"Na kanwie tych wydarzeń stworzyliśmy postać psa Kropelki i inne bajkowe postacie, które towarzyszą mu w podróży po sieci. Kropelka przeżywa więc wiele niezwykłych zdarzeń. W finale pies zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do człowieka. (...) Przedpremierowy pokaz potwierdził, że dzieci cudownie zareagowały na los Kropelki" - oceniła autorka.

Spektakl jest adresowany do uczniów zerówek oraz klas I-III szkół podstawowych. Powstał staraniem stowarzyszenia zrzeszającego ponad 30 firm wodociągowo-kanalizacyjnych. "Liczymy, że nasz wspólny głos będzie donośniejszy, niż wcześniejsze działania edukacyjne poszczególnych przedsiębiorstw" - powiedział prezes organizacji Andrzej Malinowski.

Przypomniał, że np. w 2018 r. Sosnowieckie Wodociągi prowadziły kampanię "Szczurzaki", która ukazywała, w jaki sposób wyrzucanie jedzenia do toalety zamiast do kosza na śmieci wspiera okoliczne szczury. Z kolei wodociągi z Jaworzna sześć lat wcześniej udostępniły aplikację "Gdzie jest moja kupa", pozwalającą śledzić drogę, którą ścieki trafiają do oczyszczalni.

Malinowski przypomniał, że wodociągowcy z regionu na co dzień znajdują w kanalizacji śmieci, które nie powinny tam trafiać. Są to np.: materiały higieniczne, jedzenie, fragmenty martwych zwierząt, szmaty, folie, meble, oleje czy opony. To z tej przyczyny pogotowia kanalizacyjne firm wodociągowych stale usuwają zatory na sieci, awarie tłoczni, przepompowni i samych pomp.

"Codzienne drobne decyzje każdego z nas w sumie mają znaczący wpływ. Każda rzecz, która trafia do kanalizacji, a nie powinna, staje się odpadem niebezpiecznym. Usuwanie śmieci z kanalizacji, naprawa sieci, urządzeń oczyszczalni oraz unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych to koszty, które ostatecznie mają wpływ na cenę odprowadzania ścieków" - przypomniał prezes.

Pierwotnie planowano wystawienie spektaklu na scenie katowickiego Teatru Ateneum, jednak ze względu na sytuację pandemiczną zapewniono na razie wyłącznie wersję online. Ze strony toaletatoniesmietnik.pl nauczyciele mogą też pobrać scenariusz lekcji, przygotowany przez metodyków z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.

Partnerami kampanii są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Kuratorium Oświaty, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum oraz Teatrtrip - podróże ze sceną.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!