Partnerzy portalu

Soboń: samorządy zainwestowały w Polsce 65 mld zł

W 2022 r. samorządy zainwestowały w Polsce 65 mld zł. To są środki o jedną czwartą większe niż jeszcze dwa-trzy lata wcześniej - powiedział w niedzielę (4 czerwca) wiceminister finansów Artur Soboń w Jackowie.
  • - To są pieniądze doskonale wydane. Samorządy, które realizują swoje projekty, robią to gospodarnie, celowo i efektywnie - podkreślił Soboń.
  • Ocenił, że inwestycje publiczne stanowią istotny czynnik, który generuje wzrost gospodarczy.
  • Wyraził przekonanie, że inwestycje publiczne i realizowane przez przedsiębiorców będą motorem wzrostu gospodarczego w 2023 r.

Niedzielna konferencja prasowa wiceministra Sobonia odbyła się w ramach "Trasy dotrzymanego słowa", podczas której politycy PiS pokazują, jak zmienia się Polska i jaki udział w tym mają inwestycje lokalne.

"Gigantyczne pieniądze, jakich do tej pory samorządy w województwie lubelskim nie miały"

Jako przykład wiceminister finansów wskazał trwającą budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Jackowie. "To jest w sumie inwestycja za 6,6 mln zł, z czego 5 mln zł to jest dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, który oznacza dla województwa lubelskiego - tylko w ramach środków z Polskiego Ładu, programu drogowego i programu inwestycji lokalnych - w ostatnich trzech latach 6,5 mln zł" - poinformował Soboń.

Zdaniem wiceszefa MF to "gigantyczne pieniądze, jakich do tej pory samorządy w województwie lubelskim nie miały". "To są pieniądze doskonale wydane. Samorządy, które realizują swoje projekty, robią to gospodarnie, celowo i efektywnie" - podkreślił Soboń. Ocenił, że inwestycje publiczne stanowią istotny czynnik, który generuje wzrost gospodarczy. "Samorządy same w sobie są niezwykle ważnym, wspieranym na nieznaną dotychczas skalę przez rząd inwestorem publicznym" - dodał. Wyraził przekonanie, że inwestycje publiczne i realizowane przez przedsiębiorców będą motorem wzrostu gospodarczego w 2023 r.

"Gdybyśmy spojrzeli na rok 2022, to samorządy zainwestowały w Polsce 65 mld zł. To są środki o jedną czwartą większe niż jeszcze dwa-trzy lata wcześniej" - zaznaczył, dodając, że to pokazuje dynamikę poprawy jakości życia mieszkańców setek tysięcy miejscowości w Polsce i w województwie lubelskim.

Jak wskazał, środki publiczne, rządowe sprawiają, że szanse się wyrównują i małe lokalne społeczności mogą realizować swoje aspiracje. "Chodzi nam o to, aby dotrzymywać słowa, pokazywać to co udało się zrobić, kontynuować te programy - bo już zapowiedzieliśmy, że te programy dla samorządów będą kontynuowane - i wspierać te najmniejsze lokalne społeczności, takie jak tutaj w Jackowie w gminie Mełgiew" - powiedział wiceminister.

Stwierdził, że inwestycje lokalne zmieniają infrastrukturę i poprawiają jakość życia. "Z jednej strony generują dodatkowe wydatki publiczne, które są najczęściej realizowane przez lokalne firmy, więc tworzą dynamikę gospodarczą, ale - po drugie - poprawiają jakość życia i powodują, że mieszkańcy małych miejscowości mają takie same - a czasem nawet lepsze - warunki do nauki, sportu, turystyki niż w większych czy nawet dużych miastach" - ocenił.

"Dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu możemy realizować bardzo wiele zamierzeń"

Wójt gminy Mełgiew Magdalena Wójcik podała, mówiąc o inwestycji przy Szkole Podstawowej w Jackowie, że w budowanym skrzydle dydaktyczno-sportowym powstanie sala gimnastyczna, szatnie, trzy sale lekcyjne i sale specjalistyczne (m.in. logopedyczna). "Cała powierzchnia użytkowa to ponad 567 metrów kwadratowych" - przekazała, dodając, że budowa rozpoczęła się w styczniu, a zakończenie robót zaplanowano na 15 listopada br.

Jak wyjaśniła, do szkoły uczęszcza ponad 140 dzieci w klasach I-VIII i w oddziałach przedszkolnych. Przyznała, że dotychczas dzieci przy dobrej pogodzie ćwiczyły na zewnątrz, natomiast zimą zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej o powierzchni 40 m kw. i wysokiej na 2 m. Na nową salę gimnastyczną - podkreśliła - mieszkańcy czekali ponad 25 lat.

"Dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu możemy realizować bardzo wiele zamierzeń" - powiedziała wójt. Przypomniała, że ze środków rządowych gmina buduje już drugą salę gimnastyczną. "Pozostały nam jeszcze dwie szkoły do doposażenia, bo sal gimnastycznych nie ma" - stwierdziła.

Wśród przykładów inwestycji realizowanych w gminie z Polskiego Ładu wymieniła: budowę ul. Skośnej, oświetlenie niskoemisyjne, salę gimnastyczną i rewitalizację zalewu w Nowym Krępcu. Łączną wartość tych przedsięwzięć oszacowała na ok. 21 mln zł.

"Dla samorządowca z gminy 10-tysięcznej bez środków, które nas wspomagają z zewnątrz, nie byłoby możliwe zrealizowanie tak dużych i tak drogich inwestycji" - zastrzegła. Dodała, że bez pomocy zewnętrznej inwestycje musiałyby zostać rozłożone na wiele lat.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!