Partnerzy portalu

Sosnowiec w tym roku zbuduje brakującą część Bulwaru Czarnej Przemszy

  • PAP
  • 1 lipca 2020 - 13:57
Po rozwiązaniu problemów z podziemną infrastrukturą Sosnowiec zbuduje brakujący ok. 700-metrowy odcinek Bulwaru Czarnej Przemszy, rekreacyjnego traktu wzdłuż przecinającej miasto rzeki. Pierwotnie inwestycja miała być gotowa do końca maja br.; obecny termin to koniec września br.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Chodzi o odcinek obok tzw. nowego pałacu Schoena, od ul. 1 Maja do ul. Przyjaciół Żołnierza, którego charakter określiły m.in. wytyczne konserwatora zabytków. Realizację skomplikowała natomiast kwestia przebudowy kabla średniego napięcia, ułożonego wzdłuż bulwaru. Tauron wydał obowiązek jego przebudowy; negocjacje trwały kilka miesięcy.

"Długo negocjowaliśmy, szukając najlepszego rozwiązania dla wszystkich stron" - potwierdził cytowany w środowej informacji miasta jego wiceprezydent Jeremiasz Świerzawski. "Mam nadzieję, że teraz prace będą już przebiegały sprawnie" - zadeklarował.

W ciągu poprzednich dwóch lat w Sosnowcu zbudowano ponad 20 km dróg dla rowerów, a w ub. roku przewidziano budowę co najmniej 10 km kolejnych dróg rowerowych - m.in. w dzielnicach Zagórze i Pogoń oraz śródmieściu.

W rekreacyjne i rowerowe inwestycje sosnowieckiego samorządu wpisują się inwestycje w Bulwar Czarnej Przemszy. W ostatnich latach wykonano odcinek między ulicami Wawel i 1 Maja, na wysokości sosnowieckiego śródmieścia (prace zakończyły się w 2018 r.). Do budowy kolejnego miasto otrzymało 700 tys. zł unijnego dofinansowania.

W pierwszym postępowaniu na brakujący odcinek bulwaru najtańsza oferta, za 1,8 mln zł, znacznie przekroczyła założony budżet. Jesienią ub. roku możliwe stało się podpisanie umowy o wartości ponad 1,2 mln zł z firmą Drogomax z Tarnowskich Gór. Jej obecny termin to koniec września br. Po zakończeniu prac piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z nowej infrastruktury Bulwaru Czarnej Przemszy, od ulicy Ostrogórskiej do Parku Sieleckiego.

Na całym nowym odcinku droga rowerowa i chodnik będą odseparowane od siebie zielenią, a w miejscach, gdzie odstęp będzie większy, zamontowane zostaną ławki.

Ze względu na wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków na kilkudziesięciometrowym odcinku w pobliżu tzw. nowego pałacu Schoena przy ul. 1 Maja zarówno chodnik, jak i droga rowerowa, zostaną wykonane z nawierzchni mineralno-żywicznej. W dalszej części droga rowerowa będzie wykonana z czerwonego asfaltu.

Chodnik na całej długości będzie miał nawierzchnię mineralną. "Mniej więcej w połowie Bulwaru zamienimy stronami drogę rowerową z chodnikiem, tak by kabel przebiegał pod chodnikiem, który w razie awarii łatwiej rozebrać" - wyjaśnił Świerzawski.

Nowe drogi rowerowe, modernizacja pięciu przejść podziemnych (częściowo z przystankami), a także nowe stacje roweru miejskiego (13 stacji dołączy do 9 istniejących), są możliwe dzięki otrzymaniu przez sosnowiecki samorząd łącznie ok. 21,7 mln zł unijnego wsparcia na drugi etap budowy tzw. małych węzłów przesiadkowych.

Dotąd, w pierwszym etapie unijnego projektu modernizacji infrastruktury transportowej, Sosnowiec w ramach szacowanego na 67 mln zł projektu (przy dotacji na poziomie około 56 mln zł) w dwóch ostatnich latach przebudował ul. 3 Maja w ścisłym centrum (wraz z wytyczeniem buspasów), wyremontował siedem przejść podziemnych, a także zbudował ponad 20 km dróg rowerowych i uruchomił zalążek sieci wypożyczalni rowerów.

Dzięki otrzymanemu pod koniec 2018 r. kolejnemu dofinansowaniu, w projekcie szacowanym na 26,5 mln zł miasto wyremontowało pięć kolejnych przejść podziemnych, wybudowało 13 stacji rowerowych i kilka kilometrów dróg rowerowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!