Partnerzy portalu

Specustawa lotniskowa będzie obowiązywać do końca 2020 r. Sejm podjął decyzję

  • PAP/MIW
  • 21 lipca 2016 - 10:49 | Aktualizacja: 21 lipca 2016 - 10:57
• Posłowie zadecydowali, że specustawa lotniskowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.
• Ma to ułatwić realizację inwestycji dotyczących lotnisk użytku publicznego.
• Rządowa Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku ( z perspektywą do 2030 roku) zakłada realizację inwestycji w porty lotnicze.

Za nowelą głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Celem nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, zwanej specustawą lotniskową, jest umożliwienie stosowania specustawy lotniskowej do 31 grudnia 2020 r. Ma to ułatwić realizację inwestycji dotyczących lotnisk użytku publicznego.

- Mając na uwadze powyższe (…) zasadne jest umożliwienie zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystania z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej również po 31 grudnia 2015 r. - wskazali w uzasadnieniu autorzy inicjatywy.

- Przedłużenie terminu działania specustawy pozytywnie oddziałuje na konkurencyjność naszej gospodarki, na rynek pracy i na zwiększenie dostępności lotnisk, zarówno w obszarze ruchu turystycznego jak i towarowego - przekonywał na posiedzeniu komisji infrastruktury poseł sprawozdawca Tomasz Ławniczak (PiS).

Dodał, że w ramach celów tematycznych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 finansowane mają być inwestycje dotyczące portów lotniczych. Ławniczak wskazał także, że rządowa Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku ( z perspektywą do 2030 roku) zakłada realizację inwestycji w porty lotnicze.

Także w ocenie wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita przedłużenie działania specustawy jest bardzo potrzebne polskiemu lotnictwu.

- Intensywny rozwój lotnisk w ostatnich latach był możliwy dzięki obowiązywaniu specustawy. Chyba na wszystkich polskich lotniskach istnieje potrzeba kolejnych inwestycji - argumentował Szmit na posiedzeniu komisji. Wskazał, że jeśli zapadłaby pozytywna decyzja w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego, to specustawa lotniskowa ułatwiłaby prowadzenie tej inwestycji.

Nowela ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Obowiązująca do końca zeszłego roku ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego z 12 lutego 2009 r., zwana specustawą lotniskową określa: zasady i warunki przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego; zasady nabywania nieruchomości pod inwestycje w zakresie lotnisk użytku publicznego przez zakładających lotniska, zarządzających takimi lotniskami, a także Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Według specustawy lotniskowej inwestycja w zakresie lotniska użytku publicznego oznacza budowę, przebudowę lub rozbudowę lotniska lub urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego. Przez urządzenia i obiekty do obsługi ruchu lotniczego rozumie się m.in. urządzenia i obiekty służące do realizacji przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej zadań w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną, zarządzania przepływem ruchu lotniczego, a także lotnicze urządzenia naziemne pozwalające zarządzać lotniskiem. Przepisy specustawy obowiązywały do 31 grudnia 2015 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!